Almanya'daki hastanede bebek skandalı

Almanya'nın Saarland Eyaleti'ndeki Saarlouis St. Elisabeth Kliniği'nde doğumdan sonra iki bebeğin karıştırıldığı ortaya çıktı.

Büyük skandala yol açan olayı altı ay sonra açıklayan klinik "Karıştığı belirlenen bebek yaz aylarında kliniğimizde doğdu. Ancak bebeklerin nasıl karıştığı henüz bilinmiyor. Bebeğin asıl ailesini tespit etme çalışmaları sürüyor" denildi.

Skandal, bir babanın "Bebeğim bana benzemiyor" diye şüphelenip eylül ayında yaptırdığı babalık testi sonucu ortaya çıktı. Baba ve bebeğin DNA izlerinin tutmaması üzerine bir de annenin DNA örnekleri ile karşılaştırıldı. Ancak bu da olumsuz sonuçlanınca olay kamuoyuna duyuruldu. Klinik sözcüsü Herbert Frieling Hürriyet?e yaptığı açıklamada "Bebek, aynı tarihte doğum yapan 14 ailenin bebeği ile karışmış olabilir. Biz bu ailelerin çoğuna ulaştık ve DNA analizi yaptırmalarını tavsiye ettik. Bir çoğu kliniğe geldi. Sadece bir aileye ulaşamadık. onlara da yazılı bilgi gönderdik" dedi. Frieling, aileler arasında Türk olup olmadığına açıklık getirmedi. Şimdi 14 aile "Acaba bebeğimiz başka bir ailenin mi" diye büyük panik yaşıyor. Sonuçlar iki hafta sonra belli olacak

 
Üst