Cevaplandı Allah insanları niçin yarttı?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda eslemnur tarafından 13 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Allah insanları neden yarattı?
  Bir kudsi hadiste Allah “Ben gizli bir hazine idim; bilinmek istedim, mahlukatı yarattım.” (Acluni, II, 132)
  bu hadis çerçevesinde bakılırsa yaratılan her şey Cenab-ı Allah'ın esmasının tecellisinden ibarettir. Çünkü sanatlı bir eser bize onu yapan sanatkarı tanıtır. madem herşeyi Allah'ın yarattığına iman ediyoruz öyleyse her şey O'nun sanat esridir. Vebize allah'ı tarif eder. Bu gözle kainata bakarsak ve kainatı okursak Allah'ı tanıyabiliriz.

  Diğer bir husus Kuran'da Allah “Ben cinleri ve insanları yalnız beni tanıyıp kulluk etsinler diye yarattım.“(Zariyat, 51/56) O zaman Allah'ı tanıyan ve iman eden insanın diğer bir vazifesi O'na ibadet ve itaat etmek olacaktır. Zaten Alah'ı tanıyan O'na zevkle ve şevkle kulluk eder.

  Allahu Teâlâ'nın kâmil sıfatları vardır. Bunlardan biri de yaratmadır. Bu sıfatın âtıl olması, hiç olmaması gibidir, faal olması ise devamlı yaratmanın bulunmasını gerektirir. Allah yaratandır, yaşatandır, en güzel yapandır, mutlak iyilik, güzellik ve kemaldir. İşte bu sıfatların eseri, tecellîsi (ilgili olduğu yerlerde eserlerinin görülmesi) diğer varlıklar arasında insanın da yaratılması sonucunu doğurmuştur.

  forumdas.net
   


Yükleniyor...