Ali Kuşçu Neyi İcat Etti

'Sorun Cevaplayalım' forumunda YAREN tarafından 10 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu 1. Ali Kuşçu Neyi İcat Etti


  Ali Kuşçu Neyi İcat Etti (Neyi Buldu, Ne Buldu)

  Büyük astronomi bilgini Ali Kuşçu ilk defa ayın şekillerini anlatan
  kitabı yazmıştır.


  15. yüzyıl Türk-İslâm âleminin en önemli astronomi ve matematik âlimlerinden olan Ali Kuşçu bugün Özbekistan sınırları içerisinde bulunan Semerkand’da doğdu. Daha küçük yaşlardan itibaren matematik ve astronomi alanında devrin büyük âlimlerinden dersler almaya başladı. Daha sonra bilgisini artırmak için Kirman şehrine gitti. Semerkand ve Kirman’da yoğun bir eğitim alan Ali Kuşçu, eğitimini tamamladıktan sonra devrin büyük âlimlerinden Uluğ Bey’in himayesine girdi. Uluğ Bey, çok değer verdiği bu öğrencisini genç yaşına rağmen rasathanesine müdür yaptı. Ali Kuşçu da genç yaşta rasathanenin müdürü olmasına vesile olan hocasının kendisine layık gördüğü bu görevi en iyi şekilde yerine getirebilmek için gece gündüz çalışarak önemli bilimsel araştırmalarda bulundu, eserler verdi.

  Ali Kuşçu’nun bilim dünyasına kazandırdığı önemli çalışmalardan birisi de Ay’ın ilk haritasını çıkarmasıdır. Bugün Ali Kuşçu’nun adı Ay’ın bir bölgesine verilmiştir. W. Barhold’un da dediği gibi Ali Kuşçu 15. yüzyılın Batlamyus’udur.

  Kuşçu’nun eserlerinden bazıları:

  Risâle fi’l-Hey’e (Astronomi ile ilgili Farsça bir eser) Risâle fi’l-Hisâb (Üç makaleden oluşan Farsça bir eser) , er-Risâletü’l-Fethiyye (Fatih ’e ithaf edilmiş bir astronomi kitabı)
    2. Cevap: Ali Kuşçu Neyi İcat Etti

  bi tek eserleri mi var ? hiç buluşu yok mu acaba ?
    3. Cevap: Ali Kuşçu Neyi İcat Etti

  Ali Kuşçu İstanbul'un enlem ve boylamını ölçmüş ve çeşitli Güneş saatleri de yapmıştır. Ali Kuşçu'nun medreselerde matematik derslerinin okutulmasında önemli rolü olmuştur. Verdiği dersler olağanüstü rağbet görmüş ve önemli bilim adamları tarafında da izlenmiştir.
    4. aslına bakılırsa büyük astronomi bilgini ali kuşçu ilk defa ay ın şekillerini anlatan kitabı yazmıştır.MESLEĞİ astronom,matematikçi,dil bilimcidir.DOĞUM 1403 semerkand.ÖLÜM 1474 istanbul,osmanlı devletidir.

  kısaltılmıştır.ilkim simay kayacı
    5. mahalesef öyle..
    6. yıldızname ile ayın haritasını bulmuş ali kuşçu
    7. Çok iyi ve kısa olmuş
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Ali Kuşçu Neyi
 1. izmirli
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  24,725
 2. Yasemin
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  11,923
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,041
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,834