Alfred Nobel Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 15 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Alfred Nobel Kimdir

  Alfred Nobel Hayatı

  Alfred Nobel 21 Ekim 1833 tarihinde Stockholm’de dünyaya geldi. Alfred Nobel özel öğretmenler tarafından eğitilmiştir. 17 yaşına geldiğinde Rusça, Fransızca, İsveççe, İngilizce ve Almanca’yı akıcı bir şekilde konuşabilmektedir. İngiliz edebiyatına ve şiire de ilgi duymaktadır. Ancak babası onu kimya mühendisliği eğitimi görmesi için yurtdışına göndermiştir. yıllık süre içinde İsveç, Almanya, Fransa ve ABD’de bulunmuş ve Paris’te bulunduğu süre zarfında dönemin ünlü kimyageri T. J. Pelouze’nin laboratuvarında çalışmıştır.

  [​IMG]

  Nitrogliserin’i patlayıcı madde olarak kullanma yollarını araştırdı. 1863 yılında Stockholm’de az miktarda nitrogliserin yapmaya başladı. Birkaç ay süren araştırmalar sonunda meydana gelen bir patlama sonucu laboratuar yıkıldı. Yine de çalışmalarına devam eden Alfred Nobel, 1865′de yeni bir fabrika kurdu ve bir süre sonra ikinci fabrikasını da açtı.

  1864 yılında araştırmalarının sonucunu aldı ve dinamit barutunu buldu. Araştırmalarına devam eden Nobel, 1877′de “Balistit” adını verdiği yeni bir çeşit barut tasarladı. 1881′de Paris’e yerleşen Nobel, burada yeni bir fabrika açtı ve araştırmalarına devam etti.

  Nobel, San Remo'da 1896 yılında beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Alfred Nobel Hakkında
 1. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,269
 2. Bella
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  935
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,556
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,409