Albino Hastalığı Nedir? Nedenleri

Albino hastalığına yakalanan bir insan gördüğünüzde ona tuhaf bir şekilde bakarsınız. Ten renklerinden her şeyine kadar adeta üzerlerine kadar düştüğünü düşünürsünüz. Gördüğünüz zaman “nur topu gibi çocuk” albinolar için söylenildiğini düşüneceksiniz. Her şeylerinin bembeyaz olduklarına şahit olursunuz. Elleri sabunla yontulmuş olup ay ışığı vurması ile adeta parıldayacaklardır.
Albinoluk hastalığı genetik bozukluklardan meydana gelir. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da görülebilen hastalıklardandır. Gözlerinde yansımalar sonucunda kırmızı görüntü oluşabilir, normale dönmesi için çeşitli tedaviler bulunmaktadır.
Deride pigment bulunmamasından dolayı güneşten gelen zararlı ışınlar kişiler için oldukça zararlı olmaktadır. Kişiler fazla güneş altında kalmamaları dikkat etmeleri gerekmektedir.
Albiono yada alkşınlık birbirleri ile eş anlamlıdır. Akşınlık deri altında rengini veren pigmentlerin yokluğundan dolayı kişilerin beyaz görünmesidir. Renk veren pigmentler aynı zamanda vücut için bir koruyucu görev üstlenmektedir.
Hayvan türlerinde albino hastalığı çok erken yaşlara kadar devam edebiliyor. Belirli bir yaştan sonra hayvanlar açık hedef haline gelerek av haline dönüşebiliyorlar. Güneş ve aydan gelen ışığın pırlantaların üzerine yansıması sonucunda kendisini deşifre etmesi gibidir.
 
Üst