Albert Einstein Kısaca Hayatı

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 21 Nisan 2011 tarihinde açılan konu 1. Albert Einstein Hayatı Kısaca


  Albert Einstein, Almanyada 14 Mart 1879 tarihinde doğdu. Doğumundan kısa süre sonra ailesi Munich’e taşındığı için eğitimine Munich’deki Luitpold Gymnasium’da başladı. Bu dönemlerde annesinin ısrarı ile keman dersleri alıyordu. 1894 yılında Hermann Einstein’ın iflası sonucu aile İtalya’ya taşındı. Bu dönem, Albert okulunu bitirmek için dönem sonuna kadar Munich’te kaldı. 1896 yılında ailesi tarafından eğitimine devam etmesi için Aarau, İsviçre’ye gönderildi ve Zurich’deki Swiss Federal Polytechnic School’a fizik ve matematik öğretmeni olmak için başladı. 1901’de mezun oldu ve İsviçre vatandaşlığına hak kazandı. Öğretmenlik yapabileceği bir pozisyon olmadığı için teknik asistan olarak İsviçre Patent Ofisinde çalışmaya başladı. 1905 yılında doktorasını tamamladı.

  Patent Ofisinde çalıştığı sürede birçok önemli iş yaptı ve 1908’de Berne’e okutman olarak atandı. 1909’da Zurich Üniversitesinde Professör ünvanı ile çalışmaya başladı. Daha sonra 1911’de Prague Üniversitesinde Fizik Professörlüğüne erişti fakat 1912’de benzer bir pozisyon için Zurich Üniversitesine geri döndü. Burda, matematikçi Marcel Grossman ile çalışmaya başladı. Bu dönemde Albert, zamanı dördüncü boyut olarak tanımladı. 1914’de Kaiser Wilhelm Fizik Enstitüsü müdürlüğüne ve Berlin Üniversitesinde Professörlüğe atandı. Aynı yıl Alman vatandaşlığına geçti fakat 1933’de politik sebeplerden ötürü (Hitler’in ve Nazi Partisi’nin iktidara gelmesi ve kendisinin Musevi olmasi) bu haktan vazgeçip Amerikaya göç etti ve

  Princeton Üniversitesinde Professör oldu. 1940 yılında Amerikan vatandaşı oldu ve 1945’de Princetondaki işinden emekli oldu.

  Albert Einstein, Avrupa ve Amerika’daki birçok üniversiteden fizik, tıp ve felsefe dallarında onursal doktora almaya hak kazandı. 1920’lerde Avrupa, Amerika ve Uzak Doğuda ders verdi. Çalışmaları sayesinde birçok ödül aldı, bunlar arasında Copley Nişanı (1925) ve Franklin Nişanı (1935) da vardır
  1903 yılında kendisi gibi bir fizikçi olan Mileva Maric ile evlendi, bir kızı ve iki oğlu oldu. 1919 yılında Mileva’dan boşanıp kuzeni, Elsa Löwenthal ile evlendi. Aldığı ilk Nobel Ödülünü boşanırken eski karısı Mileva’ya verdi. 18 Nisan 1955’de Princetonda öldü. Ölümünden sonra yapılan araştırmalarda beyin yapısının normal bir insandan oldukça farklı olduğu, çektiği çeşitli sorunların bu yapıdan kaynaklandığı ortaya çıktı.
    2. Cevap: Albert Einstein Kısaca Hayatı

  evet daha kısa olursa sevinirim :p
    3. Cevap: Albert Einstein Kısaca Hayatı

  hani einstein okuldan atılmıştı
    4. bi kere okuldan atılan edisondu :):):):)
    5. Cevap: Albert Einstein Kısaca Hayatı

  Daha kısa olsa sevinirim
    6. bence kısa biraz detaylı olsaydı güzel olurdu insan okudukça okuyası geliyor
    7. öf beğenmiyosanız başka siteden açın bnce gayet iyi çok biliyosanız kendiniz yazın :D
    8. Keşke kısa olsaydı Türkçe araştırması yapıcaktım..
    9. biraz daha kısa lütfennnnnnnnnn!!!!!!!!!!
    10. bence güzel ama çok fazla bişey anlatmıyo
    11. çok işime yaradı sağolun
    12. Daha kısa olsaydı iyi olurdu.Ve inglizcesi .D
    13. harika bir sosyal projesi... yeppppuu
    14. çok güzeldi yazdım biraz daha kısa alsaydı daha iyi olacaktı........:)
    15. biraz daha kısa olsaydı sevinirdim ama yine de doğru ve öz olmuş yazana da teşekkürler
    16. hiç te uzun değil siz uzunları görmemişsiniz
    17. Ben yarısından kestim öyle yazdım.. çok uzun geliyo . sizde öyle yapın
    18. Çok ama çok uzun ya biraz daha kısa olsa sevinirim :D
    19. ben ilk paragrafla son paragrafı yazdım en azından daha kısa oluyor ;) :)
    20. çok iyi ama çok da uzun :))
   


Yükleniyor...