Aknelerden kurtulma yolları


Ne yazık ki birçok kadının büyük problemi olan akne, bazen son derece ısrarcı olabilir. Yıllar geçer, ergenlik geçer ancak sivilceler çıkmaya devam eder; sanki bir kader gibi… Dermatolog Dr. Ayşe Özboya: Bir türlü bitmeyen akneler, umutsuzluğa kapılmanıza, bazı yanlış davranışlar sergilemenize ya da yanlış inanışlar geliştirmenize neden olabilir. diyor.


Yanlış inanışlar

Yanlış olan düşünce; aknenin bir yaşı olduğu ve evlenince geçeceğidir. Halbuki tedaviyi ne kadar geciktirirseniz ve cilt tedavisinden ne kadar uzaklaşırsanız, yaşadığınız umutsuzluk ve tedavinin zorluğu artar.

Cilt bakımı veya siyah noktaların temizlenmesi ile tedavi olacağını düşünmeniz de diğer bir yanılsamadır. Unutmayın ki bu bir hastalıktır.

Akne oluşumuna yatkın ciltlerde bazen, altta yatan ikinci bir neden de; hormonal düzen bozukluklarıdır. Bu durum cildinizin düzensiz yağlanmasına ve rahatsızlığınızın uzun döneme yayılmasına neden olabilir.

Eğer siz de sürekli akne problemiyle karşı karşıyaysanız, doğru doktor ve doğru takip sürecine girmekte gecikmeyin. Akneli ciltler, genelde yağlı ve karma yapıda olurlar. Tedaviyi geciktirirseniz, yanlış kozmetik ürünlere yönelmeye başlayarak, iyileşme sürecine uzaklaşırsınız ki bu da, psikolojinizi ciddi boyutlarda etkiler.

Aknelerin oluşumu

Cildin nemlenmesinden ve korunmasından sorumlu olan orta deri tabakasındaki yağ bezlerinin faaliyeti, bazı dönemlerde artar. Özellikle ergenlik döneminde, hormonların düzensizliği bu yapıyı olumsuz etkiler. Aşırı yağlanma da, akne oluşumunun zeminini hazırlar.

Derinizin normal yapısının bozulup, bölgesel tıkaçlar oluşturması ve cildinizin kalınlaşması da aknelerin oluşumunu sağlar. Bu cilt rahatsızlığına, yağ bezlerinizde ve deri altında iltihaplanmaya ve şişmeye; dokunduğunuzda hassas kabarcıkların oluşumuna sebep olan bakteriler de eklenebilir. Tüm bu yapı bozuklukları birleştiğinde ise, akne problemi ile karşılaşırsınız.

Her yaşta akne oluşabilir

Genellikle 13-20 yaş aralığında, yağ bezlerinin aşırı çalışması ile oluşan akne problemi, çok değişik nedenlerle, her yaşta ve her cilt tipinde görülebilir. Özellikle cildiniz karma ise, bu tür sorunlarla daha sık karşılaşırsınız.

Yağlı ve karma cilt tiplerinde, akne oluşumu daha sıktır, ancak yanlış nemlendiriciler ve porları tıkayan kremler, kuru cilt tiplerinde dahi sivilcelenmeye neden olabilir. Bu nedenle kozmetik seçimini dikkatli yapmanız gerekir.

Beslenme

Bazen hastalar, birçok gıdayı sevmelerine rağmen tüketemediklerinden şikayet ederler. Aslında kanıtlanmış bir gıda reaksiyonu yoktur. Belirli gıdaların yenmesinin, akneyi artırdığı, yapılan araştırmalarda kanıtlanamamıştır. Bazı hastaların ise, besinlere duyarlılıkları olabilir, yani kişisel hassasiyetlerle karşılaşılabilir; kimileri çikolatadan, kimileri çekirdekten etkileniyor olabilir, ancak bu kişisel bir etkileşimdir.

Tedavi

Akne, oldukça inatçı ve uzun süreli bir hastalıktır. Bu nedenle, kısa sürede mucizeler beklemeniz yanlış olur. Doktorunuzun talimatlarını yerine getirmeniz, sizin de doktorunuz tarafından izlenmeniz ve işbirliği gerekir ki sonuca ulaşabilin. Bu tedavinin ilk olumlu sonuçlarının birinci aydan sonra başlayabileceğini ve gerekirse tedavinin değişikliklerle devam edebileceğini doktorunuz en baştan söylemelidir.

Aknelerden Kurtulun

> Kozmetik ürünlerden uzak durun ki tedaviyi bozmayın.

> Güzellik salonlarında yapılan işlemlerden etki bulmaya çalışmayın.

Bu konuda kesin ve net olarak doktorunuzun uyarılarına özen gösterin.

> Gereksiz cilt bakımları yaptırmayın.

> Cildinizle oynamayın, bilinmedik ürünler sürmeyin.

Medikal tedavide hastalığın evresi çok önemlidir; bazen birkaç siyah nokta, bazen ise, şiddetli deri altı şişliklerle seyreder. Eğer hastalık, hafif bir olgu ise, bölgesel temizleme jelleri ve hafif soyucu kremler yeterli olabilir. Daha yoğun bir durum söz konusu ise, ağızdan antibiyotik ve özel kremler verilebilir. Tüm hastalara farklı bir yaklaşım ve farklı bir karma yapmak gerekir. Herkesin cilt tipi farklı ve ilaçlara tepkisi de değişiktir. Unutmayın, size iyi gelen bir tedavi, başkasına iyi gelmeyebilir. En şiddetli durumlarda ise ağızdan alınan A vitamini türevleri son derece etkili çözümler sağlar. Bu tip tedavilerde dikkatli olmanız ve ilacın yan etkileri hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir. Akne tedavisi 5-6 ay civarında sürer ve sonuç gerçekten yüz güldürücüdür…
 
Üst