Aiiye Beyliği ile ilgili kısa bilgi

'Tarih Bölümü' forumunda DiScOvErEr tarafından 19 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Aliye Beyliği

  Alaiye Beyler
  Alaiye Beyleri Alaiye (Alanya)'de önce Karamanoğullarının bir kolu olarak, daha sonra da Memlûk Devleti'nin hakimiyeti altında hüküm sürmüşlerdi. Bu beyliğin kurucularının Selçuklu sultanının kızının oğullarından geldiği şeklindeki rivayet henüz ispat edilememiştir. Alaiye 1223 yılında Türkiye Selçuklu sultanı Alaeddan Keykubad tarafnıdan fethedildi. Türkiye Selçuklularının son yıllarında Alaiye, Karamanoğullarından Mecdeddan Mahmûd'un eline geçti (1293). Bundan sonra adı geçen şehirde Karamanoğullarına bağlı beyler hüküm sürmeğe başladılar.

  Karamanoğullarının bu şehir üzerindeki hakimiyeti XIV. yüzyılın ikinci yarısında da devam etti. Nitekim Kıbrıs kralı Pierre 1266'da Alaiye'yi zabta teşebbüs etti ise de Karamanoğullarının yardıma gelmesi şehrin Türkler elinde kalmasını sağladı.

  Karaman b. Savcı 1427 yılında Alaiye'yi beşbin altın karşılığında Memlûk Devleti'ne sattı. Bundan sonra adı geçen şehirde Memlûk Devleti'nin hakimiyeti altında Karamanoğlu Mahmûd Bey'in torunları hüküm sürdüler. Nihayet Gedik Ahmed Paşa Alaiye'yi alarak Osmanlı Devleti topraklarına kattı (1471). Alaiye işlek bir pazar yeri idi, ticarette kereste ihracatı mühim bir yer işgal etmekteydi. Şehirde gemi yapan tezgahlar vardı ve ticaret dolayısıyla Alaiye beyleri zengin ve halkında mala durumu iyi idi.
   
 2. Cevap: ışıklı resimler

  hepsi çok güzel harika emeğine sağlık discoverer
   
Yükleniyor...