Ahmet Özdemir Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 14 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ahmet Özdemir Hayatı
  Ahmet Özdemir Biyografisi

  Ahmet Özdemir 1948 yılında Şarkışlada doğdu , Ahmet Özdemir ilk ve orta öğrenimi burada, lise öğrenimini Askeri Hava Lisesinde yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümünü bitirdi. Ögrencilik yıllarında gazeteciliğe başladı. Ahmet Özdemir Muhabirlikten Genel Yayın Müdürlüğüne kadar gazeteciliğin çeşitli işlerinde çalıştı. 1989 yılında Basın İlân Kurumuna geçti. Ahmet Özdemir TRT Radyo ve TV kanallarinda bazı programların metnini yazdı.

  Ahmet Özdemir Çoğunluğu halk bilimi ve biyografi olmak üzere yirminin üzerinde kitabı yayınlandı. Şiirleri Bir Dal Erguvan, öyküleri Sevgi Çıkmazı adıyla kitap haline getirildi. Cumhuriyet Dönemi Türk Şiir Güldestesi ve Cumhuriyet Dönemi Türk Hikâyesi önemli antolojilerinden. Bir çok Osmanlıca kitabı günümüz alfabesine ve Türkçesine çeviren in oyunları TRTde temsil edildi.
  Ahmet Özdemir Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin ve Gazeteciler Sosyal Hizmet Vakfınin iki dönemdir denetçiliğini yapmakta.

  Ahmet Özdemirin Eserleri

  Biyografi kitapları
  Ahmet Haşim, Cenap Şehabettin, Tevfik Fikret, Abdülhak Hamid, Sait Faik.
  Folklor ve Halk Edebiyatı kitapları: Folklor Penceresi, Cönklerden Günümüze Halk Şairlerimiz, Eşref Bey Hikâyesi, Halk Hikâyeleri Geleneği, Şarkışlalı Serdari, Şarkışla ve Çevresi Halk Ozanları, Aşık Cafer, Aşık Hüdaî, Kelkitli Aşık Serdari.

  Güldesteler: Şiir İkindileri I-II, Pera Palas Gönül Dostları I,II,III, IV,V.
  Radyo Tiyatroları: Armudun Sapı, Kuşku, Kuzguncuk Vapuru, Duble Kaynana.
   
Yükleniyor...