Ahmed Şemseddin Marmaravi Kimdir

'Biyografi' forumunda Meryem tarafından 2 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ahmed Şemseddin Marmaravi hayatı-hakkında bilgi

  Ahmed Şemseddin, Manisa'da yetişen tasavvuf büyüklerinden. Halen yattığı yer Manisa il merkezinde Sultan Caminin güneyinde Saruhan Bey türbesinden yukarı çıkan 40 basamak yokuşunun sonunda sağda kendi ismiyle anılan Yiğitbaş sokağının başlangıcındaki dergahın bahçesidir. Cenab-ı Hakkın her an yağan İlahi rahmetine açık olsun diye kabrine türbe yapılmasını istememiştir. Makamı yerli ve meraklı yabancılar tarafında devamlı ziyaret edilmektedir. Halk arasında birçok kerameti anlatılmaktadır. Himmeti daim olsun. Mevla şefaatlerine nail eylesin. Amin..Hayatı hakkında maalesef, eserlerin Manisa yangınından sonra yok olması sebebiyle fazla bilgi yoktur. Bilindiği kadarıyla Yiğitbaşı Veli Gölmarmarada doğmuştur. Ahmed Şemseddin İlk ve orta tahsilini önce Gölmarmarada, sonra Manisada tamamlamıştır. Bundan sonraki yüksek tahsilini Bursada zamanın meşhur Yıldırım Medresesinde ikmal ederek müderris diplomasıyla mezun olmuştur. Manisada uzun yıllar müderrislik yapan Ahmet Şemsettin Marmaravi, manevi ilimlerin zirvesi olan tasavvuf yoluna ise Halveti tarikatının Uşak vilayetindeki temsilcisi olan Alaaddin Uşşaki Hazretlerine imtisal ederek girmiştir.

  AHMEDİYYE SİLSİLESİ
  1— Seyit Yahya Şirvani 2— Pir Mehmet Erzincani 3— İbrahim Tacettin Kayseri 4— Kabaklı Alaattin Uşaki 5— Ahmet Şemsettin Marmaravi şeklindedir.

  Fatih Sultan Mehmetin Manisa medresesinde sınıf arkadaşı olduğu tahmin edilmektedir.
  Fatih Sultan Mehmetin oğlu ve Yavuzun babası Sultan ikinci Beyazıt Veli zamanında İstanbulda türeyen ve tarikat şeyhiyim diye halkı istismar ve manen iğfal eden bir takım sahte şeyhlerin hakiki durumlarını tesbit etmek üzere bu işin ehli alim mürşitler aranır ve Manisada ilmi derinliğiyle maruf ve tevazu sahibi, uzlet ehli Ahmet Şemsettin Marmaravi Efendi Hazretleri İstanbula bu çok önemli vazife için davet edilir. Sultan Beyazıt Velinin ricasıyla kurulan imtihan heyetine reis seçilir ve teker teker halkı istismar eden yabancı şeyhleri ve onlara icazet verenleri imtihana çeker.

  Sahtekarlıkları ortaya çıkanların tac ve hırkalarını üzerlerinden çıkarıtır ve bir gemi dolusu hırkayı denizine attırır. Bu hizmeti üzerine Sultan Beyazıt kendisine fevkalade hürmet ve iltifatta bulunarak “Velilerin Reisi Yiğitbaşı Veli rütbesiyle taltif eder. 1504 yılında Manisa'da vefat eden Ahmet Şemsettin Marmaravi, tekkesinin bahçesindeki türbeye defnedildi.