Ahmed Dede Kimdir

'Biyografi' forumunda Meryem tarafından 9 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. müneccimbaşı Ahmed Dede hayatı
  müneccimbaşı Ahmed Dede eserleri
  Müneccimbaşı Ahmed Dede kimdir

  Ahmed Dede 1631 de Selanikte dünyaya gelmiştir.Ahmed Dede bir müddet baba mesleği olan çulhacılık mesleğini icra etti ve İtalyanca ile İspanyolca öğrendi. Bir süre sonra Selanik mevlevihanesi şeyhi Mehmed Efendi'ye intisap ederek mevlevi oldu ve tahsiline, zahiri ilimlerle birlikte, burada başladı. 1665’de İstanbul’a geçen Müneccimbaşı, önce Galata mevlevihanesi şeyhi Arzî Dede'nin hizmetine girdi. Dönemin ünlü alimlerinden tefsir, hadis ve fıkıh okudu. Ardından Kasımpaşa Mevlevihanesi’nde Şeyh Halil Efendi’ye intisap ederek on beş sene derslerinde bulundu. Aynı dönemde mmantık, felsefe, heyet ve tıp da tahsil etti.

  Ahmed Dede 1668'de Müneccimbaşı Mehmet Efendi’nin vefatı üzerine Şeyhülislamın da onayıyla Saray’a müneccimbaşı olarak tayin edildi ve kısa zamanda padişah IV. Mehmed'in musahipleri arasına girdi. "Avcı" IV. Mehmed’in av partilerinden önce padişaha verdiği tüyolarla saray erkânının gözünde müstesna bir yer edindi. Kemer ve Biga kazaları kendisine arpalık olarak verildi.

  Ahmed Dede IV. Mehmed'in tahttan indirilmesi ile gözden düşerek , 1687 yılında müneccimbaşılık ve diğer resmi görevlerinden azledilerek Mısır’a sürgün edildi. Mısır'a vezir tayin edilen manevi oğlu Moralı Hasan Paşa ile önce Mısır’a, sonra Mekke’ye, ardından Medine’ye geçen Ahmed Dede, burada tefsir, hadis gibi dersler okuttuktan sonra Mekke’ye giderek Mekke Mevlevihanesi’ne şeyh oldu ve 1702 yılında burada vefat etti.


  müneccimbaşı Ahmed Dede eserleri
  Çeşitli konularda çok sayıda eser vermiş olmakla birlikte, en tanınmış kitabı Osmanlı tarihinin önemli kaynaklarından biri olmayı günümüzde de sürdüren ve Arapça yazdığı Sahaifü'l-Ahbâr adlı eseridir. Aslında bir dünya tarihi olan sözkonusu eser bu özelliği nedeniyle sonradan pek çok kaynakta "Câmiü’d-Düvel" adı ile anılagelmiştir. "Müneccimbaşı Tarihi" şeklinde de anılır.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Ahmed Dede Kimdir
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  462
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  432
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  561
 4. Mirayy
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  988