Ağrılarda Okunacak Dualar Resülüllah (s.a.v) Hastalar İçin Şifa Duaları

Züleyha

Yönetici

Ağrılarda Okunacak Dualar Resülüllah (s.a.v) Hastalar İçin Şifa Duaları

Ağrılarda okunacak dualar

Sağlık ve afiyet duası Efendimiz Hz. Peygamber şu duayı çok okurdu: “Allahümme innî es'elüke-ssıhhate velâfiyete vel-emânete ve hüsnel-hulkı verrıdâe bilkaderi birahmetike yâ Erhamerrâhimîn”.
Bunun Anlamı: , (Ya Rabbî! Senden, sıhhat ve âfiyet ve emânete hıyânet etmemek ve güzel ahlâk ve kaderden râzı olmak istiyorum. Ey merhamet sahiplerinin en merhametlisi! Merhametin hakkı için, bunları bana ver!) demektir. Biz de, ulu ve şanlı Peygamberimiz gibi duâ etmeliyiz


Hz. Muhammed (s.a.v) hasta ziyaretine gitmişti. Hastanın, çok ağrısı ve sancısı vardı. “Ağrıyan yeri sağ elin ile yedi kere mesh eyle! Her defasında E’ûzü bi’izzetillahi ve kudretihi min şerri mâ-ecidü ve ühâzirü oku!” buyurmuştur.

Bostân-ül-Ârifin) Peygamberimiz (s.a.v) yine buyurdu buyurdu ki: “Yağmur suyunu toplayıp, üzerine, Fâtiha-i şerîfe, Âyet-el-kürsi, İhlâs-ı şerîf ve Kul-e’ûzü sûreleri yetmişer kere okunur. Bu sudan aralıksız yedi sabah içenlerin hastalıkları, ağrıları zâil olur.” Bunları, beş, on sâlih müslümân toplanıp, aralarında taksim ederek okuyup, suya üfleyebilirler”
(Hazînet-ül-esrâr) Aişe validemiz buyurdu ki, bir yerinde ağrı olduğunda, Peygamber (s.a.v) iki Kûl e’ûzü (Felak ve Nâs) sûresini okuyup, mübarek avcuna üfler, elini ağrı olan yere sürürerdi. Kalb ağrısı için de, “Ellezîne âmenû ve amilussalihâti tûbâ. Lehüm ve husnü meâb.” Duasının okunması tavsiye edilmiştir.
 
Üst