Ağrı kesici ilaçlar böbrek düşmanı...

#1
Ağrı kesici ilaçlar böbrek düşmanı

Gereğinden fazla ağrı kesici kullanmak özellikle diyabet ve hipertansiyon hastalarında kronik böbrek rahatsızlığına sebep oluyor

03.04.2008 17:06

Vücudumuzun herhangi bir yerinde ağrı oluştuğunda, hemen ilaca sarılmak ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Ağrı kesicilerin böbrekler için çok zararlı olduğunu belirten Bursa Diyaliz Hastaları Derneği Başkanı Doktor Adnan Bıyıklı, “Her baş ağrısı ve kas ağrısı için ağrı kesici içilmemelidir. Ağrı kesiciler böbrekler için olumsuz etki yapıp deformeye sebep oluyor” dedi. Diyabet ve hipertansiyon hastalarına önemli uyarılarda bulunan Dr. Adnan Bıyıklı, böbrek yetmezliğine sebep olan diyabet ve hipertansiyonun insan sağlığı üzerindeki etkisini anlatarak, sık ağrı kesici kullanmanın böbreklere zarar verdiğini ifade etti.

Tahlil yaptırmak şart

Diyabet ve hipertansiyonu olanların sık sık tahlil yaptırmasını isteyen Bıyıklı, “Amacımız, kronik böbrek hastaları ile ilgili bilgilendirme ve hastalığı önlemeye yardımcı olmak. Türkiye’de bir hastanın devlete yıllık maliyeti 28 bin dolar. Bu hastalardan yüzde 76’sı hemodiyaliz tedavisi görürken, yüzde 13’ü periton tedavisi görüyor.

Diyabet ve hipertansiyon

Böbrek hastalığının en önde gelen sebepleri arasında halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet ve hipertansiyon gelmektedir. Hedefimiz hasta olmayanları bilgilendiririken, böbrek hastalarının da hayat şartlarını iyileştirmektir” dedi.

Ağrı kesicilerin sık kullanılmasının, böbrekler için çok sakıncalı olduğunu belirten Dr. Bıyıklı, “Bizim ilk hedefimiz; hastalanmadan önce böbreklerimizi korumak olmalıdır. Bunun için bilinçli olmak önemlidir. Böbreğin geri dönüşsüz hastalanması, kronik böbrek hastalığı demektir. Diyaliz hastaları böbrek fonksiyonlarının yüzde 90’ını kaybettikten sonra diyalize giriyor. Buna diyabet ve hipertansiyon sebep oluyor. Her 10 kişiden birinde diyabet, birinde de hipertansiyon görülüyor. Ayrıca her baş ağrısı ve kas ağrısı için ağrı kesici içilmemelidir. Ağrı kesiciler böbrekler için olumsuz etki yapıp deformeye sebep oluyor.
 
#2
bilgi ve paylaşım için teşekkürler nevra emeğinize sağlık
çok faydalı bir yazı hazıramışsınız tekrar teşekkürler
 
#4
bilgi ve paylaşım için teşekkürler nevra insan sağlığı için önemli bir konuyu dile getirmişsin emeğine sağlık
 
#5
Ellerine sağlık arkadaşım malesef her evde bir doktor mutlaka vardır en ufak bir ağrıda elimize tutuştururlar ağrı kesiciyi ama ihmal edilen bir konu varki her ağrıda ağrı kesici kullanmak bazen tehlikeli sonuçlara neden olabiliyor bunu bir kez daha hatırlattığın için saol emeğine sağlık
 
Üst