Ağrı İli Resimleri

AĞRI

Agri''nin Kurtulusu M.Ö. 18. Yüzyil öncesine dayanmaktadir. M.Ö.15. yüzyilda Hurri Mitani kralliginin kuzey ucunu isgal etmis olan ve bu topraklarda asil hakimiyeti Urartular kurmustur. Kimerlerle baslayip, Pers ve Makedonyalilardan sonra M.Ö. 1. yüzyilda Part ve Sahlar, Mogollar, Ilhanlilar, Kara koyunlular ve Safaviler 16. Yüzyila kadar Agri ve çevresinde hakimiyet kurmuslardir. 1514 yilinda Yavuz Sultan Selim''in Sah Ismail''i Çaldiran meydan muharebesinde yenmesiyle bölge Osmanlilarin eline geçmistir.
1877-1878 Osmanli-Rus Savasinda Ruslar tarafindan isgal edilmis, ayni yil yapilan Berlin Antlasmasiyla isgal sona erdirilmistir.

1.Cihan Harbi''nin ikinci senesinde düsman birlikleri topraklarimiza girerek hunharca katliamlar yapmislardir. Esaret ve isgale alismamis cesur ve imanli halkimiz 15 Nisan 1918 ''de kurtulus mesalesini Agri Dagi''nin doruklarindan atesleyerek, özgürlügünü kazanmistir.
Osmanli dönemlerinde yillarca sancaktarlik olan Beyazit , Cumhuriyetle birlikte Vilayet olmustur. 1927 yilinda cografi, ekonomik, nüfus ve ulasim gibi sebeplerle önce Sorbulak, Karakilise ve karaköse isimleri ile anilan Il , 1938 yilinda Il sinirlari içinde yer alan ve Türkiye''nin en yüksek dagi olan Agri Dagi''ndan esinlenerek AGRI olmustur....
15 Nisan 1918 yilindan beri her yil 15 Nisan günü Il''in düsman isgalinden kurtulusunun senlikleri yapilir...

AĞRI DAĞI


DOĞU BEYAZIT


İSHAK PAŞA


SELÇUKLU CAMİİ


AĞRI DAĞI UYDU GÖRÜNÜMÜ
 
Üst