Afyon Hakkında Kısa bilgi


AFYON

Afyon adini M.Ö. 1340 yillarinda Hititler tarafindan yaptirilan ve bu güne kadar ününü sürdüren kalesi ve yaklasik 2300 yildir ekilen hashas bitkisinden almistir.

M.Ö. 7000 Yilindan baslayarak günümüze kadar yerlesim yeri olan Ilimiz sinirlari içerisinde Hitit, Frig, Grek, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanli gibi uygarliklar egemen olmustur.

Selçuklu Türklerinin 1071 yilinda Anadolu'yu fethetmeleri sonucunda Afyon Türk'lerin hakimiyetine geçmistir. Selçuklu Devletinin parçalanmasindan sonra sehir bir süre Sahipogullari'nin elinde kaldi. 1341'den sonra akrabalik iliskileri sonucu Germiyanogullari'nin yönetimine geçen kent II. Yakup Bey zamaninda Yildirim Beyazit tarafindan Osmanli topraklarina katildi (1390). Ankara Savasindan (1402) sonra Timur'un askerlerince yikima ugrayan sehir yeniden Yakup Bey'in eline geçti ve onun ölümü (1428) üzerine, vasiyeti geregi kesin olarak Osmanli Egemenligine girdi. Fatih Sultan Mehmet'in Karaman Seferleri sirasinda, stratejik özelligi dolayisiyla askeri harekatin baslica merkezlerinden biriydi. XVII. Yüzyilda ortaya çikan Celali ayaklanmalari burayi da etkisi altina aldi. Celali Karayazici'nin kardesi Deli Hasan Kütahya'yi alamayinca kislamak üzere geldigi (1602) sehirde genis ölçüde yikima sebep olmustur.

Mondros Baris Antlasmasi'ndan (8-9 aralik 1918) hemen sonra Ingiliz Fransiz ve Italyan birlikleri yer yer Osmanli topraklarina girdiler. Bu arada 16 Nisan 1919'da Fransizlar Afyon istasyonuna yerlesti. 21 Mayis 1919'da iki subay ve 262 erden olusan bir Italyan birligi de Afyon'a geldi. Bu birlikler yerlerini 17 Mart 1920'de Yunanlilara birakti. Çok kisa süren birinci isgalden sonra 13 Temmuz 1921'de Afyon ikinci kez Yunanlilar tarafindan isgal edildi ve Afyon 1 yil 1 ay 25 gün Yunan isgali altinda kaldi. Büyük Taarruz Afyon Cephesinde basladi. Yunan kuvvetleri bozguna ugratildi ve sehir 27 Agustos 1922'de kurtarildi. Bu tarih Afyon'un Kurtulus günü olarak kutlanir.

 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst