Adıyamanın İlçesi

'Türkiyem' forumunda EyLüL tarafından 17 Haz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Adıyamanın İlçesi
  Adıyaman ilinin ilçeleri, Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincık ve Tut' dur.


  Besni
  Adıyaman'ın batı kesiminde yer alan Besni en eski yerleşim yerlerinden biridir. Önemli tarihi kalıntıları arasında Besni ilçesine 15 km. uzaklıktaki Sofraz Tümülüsü, 33 km uzaklıktaki Sesönk (Dikilitaş) sayılabilir. Besni İlçesinin 6 km. kuzeydoğusunda yeralan Besni İçmesinin suyu böbrek taşlarına, kronik kabızlık, bağırsak ve mide iltihaplarında faydalıdır.

  Çelikhan
  Adıyaman'ın kuzeyinde yeralan ilçenin Korucak köyünde bulunan içme suyu birçok hastalığa deva olup, şifalı bir su olarak her yıl birçok kişi gelmektedir.

  Gerger
  Adıyaman'ın 100 km kuzeydoğusunda yeralan Gerger ilçesi, İ.Ö. II. yüzyılda Kommageneliler'in atası olan Arsames tarafından kurulan Gerger Kalesi ile anılmaktadır.

  Kahta
  İlin 34 km. doğusunda yer alan doğu ve güneydoğu sınırları boyunca Fırat nehri uzanır. İlin en büyük ilçesi olan Kahta, Nemrut Dağı Tümülüsü ve Tanrı heykelleri ile yaratıcısı Kommagene Uygarlığı eserlerinin büyük bölümünü ilçe sınırlarında barındırır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Nemrut Dağı'na gelenlerin durak ve konaklama noktasıdır.

  Samsat
  Üç tarafı Atatürk Barajı gölü sularıyla çevrili bir yarım ada şeklindeki Samsat Adıyaman'a 47 km uzaklıktadır. Yapılan arkeoloji araştırma ve kazılarda eski Samsat ve civarında tarihi saraylar, Su kemerleri, Kaleler ve kıymetli eşyalar bulunmuştur.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Adıyamanın İlçesi
 1. ZORBEY
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,917
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,018
 3. ZeuS
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,806
 4. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,035
 5. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,359