Adet bittikten sonra gelen akıntı orucu bozar mı

'Kadınca' forumunda çirkinördek tarafından 25 Haz 2015 tarihinde açılan konu

 1. adet bittikten sonra gelen kahverengi akıntı orucu bozar mı

  Hayız (adet) müddetinin tamamen bitmiş olması için rengin tamamen beyaza dönmüş olması gerekir. Bulanık veya kahverengi olması hayzın devam ettiğinin işaretidir.Hayzın en kısa müddeti üç gün en uzun müddeti on gündür. Hayız müddeti içinde gelen kan hayız kanı olarak kabul edilir. Bu taktirde orucunuzu kaza etmeniz icap eder.

  Hayızdan önceki sarılık veya bulanıklık: Eğer bu sarılık veya bulanıklık, hayız zamanında ise veya hayızdan kısa bir süre önce gelmişse, bu akıntıyla birlikte hayızın elem ve sancısı varsa ve hayız kanı bu akıntıyla birleşmişse yani bu akıntının hemen akabinde hayız kanı gelmişse, bu durum, kadın için onun âdetinden bir bölüm sayılır. Bu süre içerisinde namaz kılmaktan ve oruç tutmaktan uzak durur.

  Hayız günleri haricinde gelen kanamalar özür kanıdır. Bu özür kanamalarından dolayı namazı ve orucu kazaya bırakmak caiz değildir. Özür halinde olan bir kimsenin her farz namaz için normal namaz abdesti alması yeterlidir. Alınan abdestle o vaktin içinde farz ve nafile namazlar kılınabilir. Bu kişi hayızlı sayılmaz, hayızlıya yapması yasak olan şeyler özür halinde olan bir kimse için geçerli değildir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Haz 2015
Yükleniyor...