Adana Yöresel Bayan Kıyafetlerinin Özellikleri

'Ders notları' forumunda Wish tarafından 10 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Adana Yöresel Bayan Kıyafetlerinin Özellikleri

  Göynek veya İçlik: El aaagahlarında dokunan pamuklu beyaz kumaştan yapılır. Uzun kollu, yuvarlak, kare veya V yakalı iç giyimidir.
  Uskufa Yelek: Sarı zeminli parlak kumaştan, üzerine gül, karanfil, lale ve badem gibi çiçek veya baklava motifleri işlenerek yapılır. Topuklara kadar uzanan kolsuz yelektir. Önü açık, Belden iki kanca ile iliklenir. Eteği, iki yanında birer yırtmaçlı olup, omuz başlarında 10’ar adet siyah püskül bulunur.

  Kutnu Yelek: Uskufa’nın bele kadar kısasıdır. İçliğin üstüne giyilebildiği gibi uskufanın üstüne de giyilebilir. Yaka ve omuz kenarları kalın sırmalı şeritlerle, ön kısmı da göğüs altına kadar altın sırma ve ipliklerle süslenir.  Bulüz: Satentilyon kumaşlardan yapılan bir çeşit yelektir. Kısa yelekten farkı daha ince kumaşlardan yapılmasıdır. İç göyneğin üzerine giyilir.
  Şalvar: Çeşitli renklerdeki değerli kumaşlardan bol olarak yapılır. Belden ve topuktan lastiklidir.
  K uşak(Acemşalı): Çeşitli renklerde ipekli kumaşlardan yapılır. Yurdumuzun birçok yöresinde kullanılan kuşaklarla aynıdır.
  Tombaklı Kemer: Pamuklu dokumadan yapılır. Tokası mercan taşlarla süslü ve iki tombaklıdır.
  Çatkı: Kadınların başlarına kullandıkları bir başörtüsüdür. Tülbent üzerine puldan işleme başörtülerini genç kızlar düğünlerde “Sıra”ya çıktıklarında kullanırlar. Başlarına giydikleri fesin üzerine örtülür ve tokayla tutturulur.
  Screenshot5_2.jpg
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Adana Yöresel Bayan
 1. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,751
 2. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,225
 3. HazaN
  Yanıt:
  2
  Gösterim:
  4,410
 4. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  6,540
 5. Eylem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  388