Ada soğanı ve Ada soğanının Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda CalviN tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Ada soğanının yararları
  Ada soğanının Faydaları

  Ada soğanı (Urginea maritima): Uzun şeritli ve etki yaprakları olan, 50-150 cm boylarında, kumlu topraklarda yetişen, yıldız şeklinde beyaz çiçekler açan zehirli bir bitkidir. İçerisinde organik asitler, tanen, saponin, müsilaj ve çeşitli glikozitler barındırır.

  Ada soğanının Faydaları: Kalp hastalıklarında oldukça faydalı bir bitki olan adasoğanı kalbi kuvvetlendirerek kan dolaşımını düzenler ve kalp yetmezliği ve buna bağlı şikayetleri azaltır. Nefes darlığını giderir. İştah açıcı, balgam ve idrar söktürücüdür.

  Ada soğanı nasıl kullanılır? Ada soğanı su ve hamurla pişirilip yenirse göğüs ağrısına ve nefes darlığına iyi gelir. İdrar zorluğu, siyatik, dalak, baş ve ayak ağrılarında da faydalıdır. Ada soğanı, kalp yetmezliğine karşı kediotu ve alıç ile karıştırılarak çay yapılırsa oldukça faydalı olur. Zehirli bir bitki olan adasoğanı doğru miktarlarda kullanılırsa faydası görülmekle birlikte yanlış dozlarda zehirlenme ve buna bağlı olarak da bulantı, kusma ve ishale neden olabileceği için dikkatli olunmalı ve bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Böbrek hastalarının da kullanmaması gerekir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Ada soğanı Ada
 1. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  530
 2. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  552
 3. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  686
 4. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,908