Abdestin Kolaylıkları

'Dini Bilgiler' forumunda Ezlem tarafından 13 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Abdestin Kolaylıkları nedir
  Abdestteki Kolaylıklar

  1- Mest üzerine mesh etmek

  Mest, ayağın yıkanması farz olan yerini örten, su geçirmez ayakkabı demektir. Mest büyük olup da, parmaklar mestin ucuna kadar gitmezse, mesh olmaz. Mestin, bir saat yol yürüyünce, ayaktan çıkmayacayak şekilde sağlam ve ayağa uygun olması lâzımdır. Tabanı ile ayak üstü veya yalnız tabanı deri kaplanmış çorap üstüne mesh yapılabilir. Mestler, abdestsizliğin ayaklara geçmesine mâni olmaktadır.

  Mesh, mestlerin üstüne yapılır. Mestlerin tabanına mesh yapılmaz. Çıplak ayak mutlaka yıkanır, mesh edilmez. Mest üzerine mesh şöyle yapılır: "Sağ elin yaş beş parmağı, sağ mest üzerine, sol elin parmakları da, sol mest üzerine, boylu boyunca yapıştırılıp, ayak parmaklarına gelen ucundan bacağa doğru çekilir. El ayaları meste değdirilmez. Meshin üç el parmağı eninde ve boyunda olması farzdır.

  Mest üzerine mesh müddeti, misafir olmayan kimse için, yirmidört saattir. Misafir için, üç gün üç gece (yâni 72 saat) dir. Bu müddet mesti giydiği zaman değil, mest giydikten sonra, abdest bozulduğu zaman başlar.

  Ayağın üç parmağı sığacak kadar yırtığı bulunan mest üzerine mesh edilmez. Yırtık bundan az ise, mesh edilebilir.

  2- Yara ve sargı üzerine mesh etmek

  Yaranın, çıbanın, derideki çatlak ve yanıkların üzerine veya içine konan merhem, pamuk, fitil, gaz bezi, flâster, sargı bağı gibi şeylerin çözülmesi, çıkarılması yaraya zarar verirse üzerine mesh edilir. Böyle olan kimselere "Özür sahibi" denir.

  Herhangi bir namaz vakti içinde abdest alıp yalnız farzı kılacak kadar bir zaman, abdestli kalamayan kimse, özür sahibi olur. Özür sahibinin özürü, sonraki her namaz vaktinde bir kere, biraz akarsa, özrü devam ediyor sayılır.

  Özür sahibi olan, istediği zaman abdest alır. Alınan abdest ile istediği kadar farz ve nafile kılar ve Kur'ân-ı kerîm okur. Namaz vakti çıkınca abdesti bozulmuş olur. Her namaz vakti girdikten sonra, yeni abdest alıp, bu vakit çıkıncaya kadar her ibâdeti yapar.

  alıntı
   


Yükleniyor...