ABD karıştı

'Haberler' forumunda cCasT tarafından 16 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Furkan Doğan’ın infaz edildiği anı gösterdiği iddia edilen video, Amerikan sitelerinde olay yarattı.

  Mavi Marmara yardım gemisinde İsrail askerlerinin başına ve göğsüne sıktığı 5 kurşunla öldürülen Furkan Doğan’ın infaz edildiği anı gösterdiği iddia edilen video, Amerikan sitelerinde olay yarattı Furkan'ın kafasına 4 kurşun sıkıldığı an!

  Amerika’da Business Week ve Los Angeles Daily News gibi prestijli gazetelerde çalışmasının ardından kendi internet haber sitesini kuran ABD’li gazeteci Dave Lindorff, İsrail baskını sırasında Mavi Marmara gemisinde çekilen 21 saniyelik bir videoyu haber yaparak dün gündeme oturdu.

  Lindorff’un This Can’t Be Happening (Bu yaşanıyor olamaz) adlı internet sitesinde yayınlanan görüntülerde İsrail askerleri, yerde yatan bir yardım gönüllüsünü yumruklarken ve acımasızca tekmelerken görülüyor. Askerlerden biri daha sonra silahını yerde yatan çaresiz Türk’e doğrultarak sıktığı kurşunlarla öldürüyor.

  Videoda infaz edilen kişinin büyük bir ihtimalle 19 yaşındaki Amerikan vatandaşı Furkan Doğan olduğunu belirten Lindorff, “İşte şimdi İsrail’in yalanları açığa çıktı... İsrail askerlerinin kendileri için hiçbir tehdit oluşturmayan bu kişiyi vahşice tekmeledikleri ve sonunda da çok kısa mesafeden kafasına 4 kurşun sıktıkları görülüyor. Bu komandoların gemiye zarar yaralamak ve öldürmek için indiğini gösteriyor” yorumunu yaptı. Ayrıca videodaki görüntülerin de Doğan’ın The Guardian gazetesinde yayınlanan otopsi raporuyla uyumlu olduğu belirtildi.

  ABD HESAP SORSUN

  Lindorff, Beyaz Saray’ın şimdiye dek İsrail’i kınamadığına da dikkat çekerek, bu videodan sonra Amerikan yönetiminin mutlaka İsrail’den kendi vatandaşının uluslararası sularda düzenlenen bu operasyonla öldürülmesinin hesabını sorması gerektiğini kaydetti. Amerikalı gazeteci ayrıca infaz anının görüntüsünü Vietnam Savaşı’nın sembolü haline gelen ve bir Güney Vietnamlı askerin Viet Cong savaşçısını başına dayadığı tabancasıyla infaz ederken çekilmiş fotoğraftan bir farkı olmadığını belirtti.

  Videonun sitede yayınlanmasının hemen ardından yüzlerce site videoya ana sayfalarında yer verdi. Görüntüler ayrıca internetin en büyük haber paylaşım platformlarından Digg sitesinde de dünya genelinde günün en çok izlenen 4’üncü videosu oldu. Furkan’ın ABD vatandaşı olması nedeniyle Amerikan siteleri, Beyaz Saray’ı ve Obama’yı göreve çağırdı. İnfaz eden askerin cezalandırılması için Amerika’nın devreye girmesini istedi.

  AMERİKALILAR VİDEOYU SAATLERCE TARTIŞTI

  Digg’de yayınlanan videoya yüzlerce yorum geldi:

  * İSRAİL KABADAYI MI (TigerStar337): İsrailliler, silahsız bir Amerikalı’yı ne için öldürdüler? İsrail hükümeti kabadayı gibi davranıyor ve artık onları bu tavrından bıktım. Artık bırakalım kendileri yüzsünler ya da batsınlar. Amerika’nın onları kurtarmayı bırakmasının zamanı geldi.

  * KORSANLAR (BrandonAbell): Gemisiye uluslararası sularda çıkıp saldırmak yasal mı? Eminim gemi kaçırıp insanları Somali’ye götüren Somalili korsanlar da İsrailliler’in kendileri gibi düşünmesinden memnundur.

  * İSRAİL’İN ÖLDÜRME İZNİ VAR! (InactiveUser): Öldü ve bitti... İsrail askerlerinin öldürme izni vardır. Çünkü dünya yıllardan beri buna izin verir. Deli insanlar her yerde vardır. Hey İsrail, her şey silahla çözülür mü?
   


  By RiZeLi bunu beğendi.
Yükleniyor...