8 Mayıs Dünya Talasemi Günü

8 Mayıs 2008 DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ

TALASEMİ ÇİÇEKLERİ SOLMASIN

Akdeniz anemisi olarak da bilinen TALASEMİ HASTALIĞI, kalıtsal ve önlenebilir bir kan hastalığıdır. Ülkemizde, yaklaşık 1.300.000 talasemi taşıyıcısı, 4000 talasemi hastasının bulunduğu bu genetik hastalık, talasemi taşıyıcısı olduğunu bilmeyen evli çiftlerin çocuklarında görülür.

TALASEMİ TAŞIYICISI olduğunu bilmek önemlidir. Toplumumuzda talasemi taşıyıcılığı yaygındır. Bu nedenle, evlenecek çiftlerin her ikisinin de taşıyıcı olma olasılığı vardır.

Her ikisinin de TALASEMİ TAŞIYICISI olduğu saptanan çiftlerin evlenmelerinde sakınca yoktur. Ancak böyle çiftler hasta çocuk sahibi olacaklardır. Bu nedenle, evlenecek olan çiftlerin, TALASEMİ TESTİ yaptırmaları gerekir.

TALASEMİ TESTİ ile her ikisinin de taşıyıcı olduğu belirlenen çiftler, anne karnında tanı ile, sağlıklı çocuklara sahip olabilirler. Bu nedenle TALASEMİ TESTİ basit ancak ihmal edilmemesi gereken bir testtir.

TALASEMİ TAŞIYICILARI sağlıklı bireylerdir. Ancak taşıyıcı anne ve babadan dünyaya gelen, TALASEMİ HASTALARI, iki-üç hafta aralarla, düzenli kan nakli alarak yaşamlarını sürdürebilirler.

Toplumumuz için bir halk sağlığı sorunu olan TALASEMİ HASTALIĞI nın önlenebilmesi için, halkımızın TALASEMİ TESTİNİN önemi konusunda farkındalığının oluşturulması gerekir. Talasemi hastaları, başka talasemili çocuk doğmaması için, bu toplumsal bilinci oluşturmaya gönüllüdür.

TALASEMİ HASTALARI nın normal yaşam standartlarını sürdürebilmeleri için eğitimlerinin desteklenmesi, iş sorunlarının çözülmesi, çalışma şartlarının sağlık durumlarına göre desteklenmesi ve talasemi hastalarının da evlenmek ve çocuk sahibi olmak gibi olağan yaşam beklentilerine sahip bireyler olduğu konusunda toplum bilincinin oluşturulması gerekmektedir. Talasemi hastaları, bu amaç için çalışmaya hazırdır.

TALASEMİ HASTALARI nın yaşamları boyunca düzenli olarak kan nakline ihtiyaçları vardır. Halkımızın kan bağışı konusunda duyarlı kılınması için de medyamızın desteğine ihtiyacımız vardır. Talasemi çiçekleri ancak kan nakli ile yaşayabilir.
 
Üst