61.Cannes Film Festivali Başlıyor...

61.Cannes Film Festivali Başlıyor...
Bu sene 61. yılını kutlayan “Uluslararası Cannes Film Festivali” muhteşem bir açılış töreniyle başlıyor. Festivalin Türkiye yayıncısı olan NTV bu sene de festivalin açılış törenini Türk izleyicisiyle buluşturacak.

61. Uluslararası Cannes Film Festivali, bu akşam, Brezilyalı yönetmen Fernando Mereilles’in “Blindness” adlı filminin gösterimiyle açılıyor. Açılış töreni NTV’de Yekta Kopan’ın yorumlarıyla saat 19.45’ten itibaren canlı olarak ekrana geliyor. Altın Palmiye jürisinin tanıtımı ve özel görüntüleri devam ederken Kopan’ın konukları açılış törenini izleyerek bu seneki festivali yorumluyor. Saat 20.15’te de kırmızı halı seremonisi başlıyor. 25 Mayıs’ta sona erecek festival, her gün özel yayınlarla NTV’de ekrana gelecek.

Bu sene Altın Palmiye için yarışacak 22 film arasında Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın “Üç Maymun” adlı filmi de yer alıyor. Ceylan önceki yıllarda Cannes’de Uzak adlı filmi ile Jüri Büyük Ödülü, İklimler ile de FIPRESCI kazanmıştı. Üç Maymun’un senaryosu Ebru Ceylan, Ercan Kesal ve Nuri Bilge Ceylan tarafından yazıldı. Filmin başrollerinde Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Sungar ve Ercan Kesal yer alıyor. Ceylan, Üç Maymun’la üçüncü kez Altın Palmiye adayı olarak seçkin yönetmenler arasındaki yerini sağlamlaştıracak. Ceylan’ın filmi 16 Mayıs Cuma günü yerel saatle 12.00 ve 22.30’da gösterilecek.

Festivalin kapanışında “Altın Palmiye” ödülünü ünlü oyuncu Robert de Niro verecek.

Robert de Niro’nun bu yılki jürinin başkanı Sean Penn ve diğer ünlü oyuncu Bruce Willis ile oynadığı, Barry Levinson’un yönettiği kara mizah “What Just Happened” isimli filmin gösterimiyle festival 25 Mayıs günü sona erecek.
 
Üst