30 Nisan 2008 Türkiyeden haberler


IĞDIRDA ŞEHİT OLAN ER


Iğdır'da şehit olan erin kimliği tespit edildi
Iğdır'da mayına basması sonucu şehit olan askerin er Mesut Sanir olduğu belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, Iğdır'ın Aralık ilçesinde mayına basması sonucu şehit olan askerin Şırnak'ın Cizre ilçesi doğumlu Mesut Sanir olduğu belirlendi.

Sanir'in cenazesinin yarın 5. Hudut Alay Komutanlığı'nda düzenlenecek törenin ardından Cizre'ye gönderileceği kaydedildi.

5. Hudut Alay Komutanlığı'na bağlı birlikler Türkiye-İran sınırında devriye görevini yerine getirirken, görev dönüşünde bir asker mayına basarak şehit olmuştu.


ANKARADA ELEKTRİK KESİNTİSİ

Dağıtım şebekelerinde önceden planlanan yıllık periyodik işletme, bakım, onarım ve tesis çalışmaları nedeniyle 2 Mayıs Cuma günü Ankara'nın Sincan ilçesinde elektrik kesintisi uygulanacak.


Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş'den yapılan açıklamaya göre, 2 Mayıs Cuma günü Sincan ilçesine bağlı Selçuklu Mahallesi'ndeki 12. Cadde, Güzelgah, İbn-i Sina sokaklar, Ertuğrul Gazi Mahallesi'ndeki 13 ve 15. caddelerin bir kısmı, Belen, Sera sokaklar, Mimar Sinan Sokak'ın bir kısmı ile 628, 630, 631, 633. sokaklara 10.00-14.00 saatleri arasında elektrik verilemeyecek.

CAMİ CİNAYETİNDE 4 KİŞİ YAKALANDI

İzmir'in Bornova ilçesindeki Taş Köprü Camisi'nde, üç hafta önce akşam namazı öncesinde Kur'ân okuyan inşaat işçisi İbrahim Daşğın'ın (28) kan davalıları tarafından tabancayla vurularak öldürülmesi olayına karıştığı iddia edilen M.P., O.P., H.P. ve M.

Cinayeti, Daşğın ailesinin kendi ailelerinden üç kişiyi öldürmesi sebebiyle işledikleri belirtilen dört zanlı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olayla ilgili bir kişi daha aranıyor.
İzmir polisi, Yeşilova semtindeki Taş Köprü Camisi'nde Kur'ân okurken öldürülen İbrahim Daşğın'ın katil zanlılarını yakalamak için geniş çaplı soruşturma başlattı. Polis, iki çocuk babası Daşğın'ın kan davasından kaçarak 6 ay önce memleketi Kars'tan İzmir'e geldiğini belirledi.

Genişletilerek sürdürülen soruşturmada Daşğın'ın Kars'ın Sarıkamış ilçesinde oturan ailesinin, başka bir aileyle kan davası olduğu öğrenildi. İki aile arasında yaklaşık 50 yıldır devam eden ve 50'ye yakın kişinin yaşamını yitirdiği kan davasının dört yıl önce Sarıkamış'ta, dönemin kaymakamı ve muhtarların araya girmesiyle son bulduğu ortaya çıktı. Son olarak İzmir'de öldürülen Daşğın'ın amcası Salih Daşğın'ın, arazilerin sınır anlaşmazlığı sebebiyle P. ailesinden Ekrem P. ve Mirza Mehmet P.'yi öldürdüğü, bu cinayetle ilgili olarak Daşğın'ın babası Servet Daşğın'ın da tutuklanarak 1 yıl cezaevinde yattığı, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildiği öğrenildi. 2007 yılında ise Abdullah P.'nin, Medeni Daşğın tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Bu cinayetlerin P. ve Daşğın aileleri arasında son bulan kan davasını yeniden başlattığı, İbrahim Daşğın'ın, P. ailesinden öldürülen kişilere misilleme olarak öldürüldüğü ileri sürüldü.

Bu bilgiler doğrultusunda P. ailesini teknik takibe alan polis, delillerin toplanmasının ardından zanlıları yakalamak için harekete geçti. Cinayete karıştığı ileri sürülen O.P. (24), Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Mütevelli beldesindeki evinde yakalandı. Cinayete yardımcı olduğu iddia edilen akrabalarından H.P. (59) Ankara'da, M.P. (43) Sakarya'nın Hendek, M.P. (34) ise İstanbul'un Sultanbeyli ilçesinde yakalandı. Olaya karıştığı belirlenen S.P.'nin de yakalanması için çalışılıyor. Suçlamaları kabul etmeyen P. ailesinden dört zanlı, yakalandıkları şehirlerde çıkarıldıkları adliyelerde tutuklanarak cezaevine gönderildi.


HAK İŞ,DEN 1 MAYIS DA GERİLİM OLMASIN MESAJI

Hak -İş'den "1 Mayıs'da Gerilim Olmasın" Mesajı

Hak -İş Genel Başkanı Salim Uslu Türkiye'nin Yeni Bir Gerilime Sürüklenmemesi İçin Taksim "Sevdasından" Vazgeçilmesi Gerektiğini Belirterek, "1 Mayıs, Siyasi Çıkar Sağlama Zemini Değildir" Dedi.


Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu Türkiye'nin yeni bir gerilime sürüklenmemesi için Taksim "sevdasından" vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, "1 Mayıs, siyasi çıkar sağlama zemini değildir" dedi. Uslu, Türk-İş, DİSK ve KESK'in 1 Mayıs konusunda Hak-İş'i dışlamasını ise anlamlandıramadıklarını söyledi.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu yaptığı basın toplantısında Hak-İş'in 1 Mayıs programına yönelik bilgiler verdi. Hak-iş olarak 1 Mayıs'ı, barış ve demokrasi sloganı ile Ankara Tandoğan Meydanı'nda kutlayacaklarını anlatan Uslu, ilk olarak 700 işçinin iş kıyafetlerini giyerek Anıtkabir'i ziyaret edeceğini anlattı. Türkiye'nin şu günlerde barış ve demokrasiye ihtiyacı olduğunu söyleyen Uslu, Türkiye'nin gerilim ve çatışma ortamına çekildiğini söyledi. Hak-İş olarak barış ve demokrasi sloganı ile 1 Mayıs'ı kutlayacaklarını söyleyen Uslu, barış ve demokrasinin Türkiye için çok önemli iki değer olduğunu söyledi. 1 Mayıs kutlamalarının Türkiye'nin önde gelen gerilim odaklarından biri haline getirilmeye çalışıldığını ifade eden Uslu, 1 Mayıs ile ilgili olarak konfederasyonlar ile işbirliğini önem verdiklerini söyledi. Uslu, diğer konfederasyonların ise İstanbul daha sonra da Ankara'da yaptıkları toplantılarda Hak-İş'e yer vermediklerini belirterek, "Bunun amacı nedir bilmiyoruz, anlamlandıramıyoruz. Fakat bu ayrılıkçı tutumu hiç de umursamadığımızı da söylemek istiyorum" dedi.
 

"İki aile arasında yaklaşık 50 yıldır devam eden ve 50'ye yakın kişinin yaşamını yitirdiği kan davası"
Adaletin verdiği kuralları kabul etmeyip, cezayı kendi elleriyle vermeye çalışanların, kadın ve çocukların da içinde bulunduğu toplu bir dava. Ya tarla meselesi yüzünden çıkmıştır öldürmeler, ya da sudan bir sebeptir.
Geride kalanlar acı ve nefret içindedir, hedefte yeni birileri mutlaka vardır, bitmeyecektir davaları.
emeğine sağlık BELİNAY
 

Şehidimize rabbimden rahmet diliyorum, mekanı cannet olsun.
Camii cinayetinde şunu düşünüyorum isimler sadece harflendiğine göre
18 yaş altında kişiler zanlılar üzücüdür ki cinayetlerde küçük yaşta kişiler ön planda
sanırım bu konuda kanuni yaptırımlarımız yeterli değil.
Emeğine sağlık Belinay
Paylaşım için teşekkürler.
 

Şehitimizin toprağı bol olsun inşallah Allah ailesinise sabır versin:)

Paylaşımın için teşekkürler Belinay emeğine sağlık
 

Şehitimize Rahmet Diliyorum Mekanı Cennet Olsun :)

Paylaşım için tşkler BELİNAY emeğine sağlık
 
Üst