27.ci İstanbul Film Festivali BittiBu yıl 27'ncisi düzenlenen İstanbul Film Festivali'nin ödülleri, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki Kapanış Galası ve Ödül Töreni'nde sahiplerini buldu.

Galada, çağdaş Rus sinemasının en önemli yönetmenlerinden ve Tarkovski'nin tahtına aday gösterilen Alexander Sokurov'a Festival'in "Sinema Onur Ödülü" takdim edildi. Alexander Sokurov ödülünü İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı'nın elinden aldı.

Uluslararası Yarışma'da Altın Lale Ödülü, Semih Kaplanoğlu'nun "Yumurta" adlı filmine verildi. Uluslararası Altın Lale Yarışması Jüri Başkanı Michael Ballhaus'un açıkladığı ödülü filmin yönetmeni Semih Kaplanoğlu'na Fatma Girik takdim etti.

Uluslararası Yarışma'da Jüri Özel Ödülü'ne ise Alman yönetmen Dennis Gansel'in "Tehlikeli Oyun / The Wave" adlı filmi layık görüldü. Filmin dağıtımıcısı Celluloid Dreams'den Pierre Menahem ödülü "Dünyanın Bütün Sabahları" filmiyle sinemaseverlerin yakından tanıdığı Fransız yönetmen Alain Corneau'nun elinden aldı.

Ulusal Yarışma'daki tüm kategorilerin kazananlarını, Ulusal Yarışma Jüri Başkanı Semih Kaplanoğlu açıkladı. "Kültür ve Turizm Bakanlığı Yılın En İyi Türk Filmi" ödülü Seyfi Teoman'ın "Tatil Kitabı" adlı filmine verildi. Seyfi Teoman ve yapımcısı Yamaç Okur'a ödülünü Ulusal Yarışma Jüri Üyesi Nurgül Yeşilçay takdim etti.

"Kültür ve Turizm Bakanlığı Yılın En İyi Türk Yönetmeni" ödülü ise"Nokta" filminin yönetmeni Derviş Zaim'e verildi. Yönetmen Derviş Zaim'e ödülünü Nurgül Yeşilçay takdim etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ayrıca "Yılın En İyi Türk Filmi" ve "Yılın En İyi Türk Yönetmeni"ne 50.000'er YTL değerinde para ödülü de veriyor.

En İyi Kadın Oyuncu ödülü ise "Gitmek" filmindeki rolü ile Ayça Damgacı'ya verildi. Ayça Damgacı'ya ödülünü "Takva" filmindeki rolüyle geçtiğimiz yıl En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Erkan Can takdim etti.

Bu yıl Ulusal Yarışma Jürisi'nin seçtiği En İyi Erkek Oyuncu, "Ara" filmindeki rolü ile Serhat Tutumluer oldu. Bu oyuncuya ödülünü, "Beynelmilel" filmindeki rolüyle geçtiğimiz yıl En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Özgü Namal takdim etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu oyunculara ayrıca 10.000'er YTL para ödülü de veriyor.

Ulusal Yarışma'da Jüri Özel Ödülü'ne "Ara" adlı film layık görüldü. Filmin yönetmeni Ümit Ünal ödülünü, Ulusal Yarışma Jüri Üyesi Pınar Kür'ün elinden aldı.

Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği FIPRESCI Ödülleri:
Ödüller, Uluslararası Yarışma'da Belçikalı yönetmen Nic Balthazar'ın yönettiği "Ben X" adlı filme, Ulusal Yarışma'da Seyfi Teoman'ın "Tatil Kitabı" adlı filmine verildi. Seyfi Teoman ile Ben X'in başrol oyuncusu Greg Timmermans, FIPRESCI Jüri Başkanı Kirill Razlogov'un açıkladığı ödülleri, Serra Yılmaz'ın elinden aldılar.

Festival'in "Türk Sineması" tema sponsoru Efes Pilsen, Ulusal Yarışma kapsamındaki filmler arasından FIPRESCI Jürisi tarafından seçilen ve Onat Kutlar anısına ödüllendirilen "Tatil Kitabı" adlı filmin yönetmeni Seyfi Teoman'a bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere 30.000 USD değerinde para ödülü verdi. Ödülü Seyfi Teoman'a Efes Pilsen adına Pazarlama Direktörü Dilek Başarır takdim etti.

"Sinemada İnsan Hakları" yarışmasındaki Avrupa Konseyi Sinema Ödülü (FACE) ise Çinli yönetmen Li Yang'ın "Kör Dağ / Blind Mountain" adlı filmine verildi. Li Yang, Avrupa Konseyi ve Eurimages işbirliğinde sunulan FACE ödül heykelciği ve 10.000 Euro'luk para ödülünü Avrupa Konseyi'nin en üst düzeyde ikinci yetkili kişisi olan Genel Sekreter Yardımcısı Maud de Boer-Buquicchio'nun elinden aldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın medya sponsorlarından Radikal Gazetesi tarafından verilen Halk Ödülü hem uluslararası hem de ulusal yarışmada izleyicilerin oylarıyla saptanan filmlere verildi. Radikal Gazetesi Kültür Sanat Editörü Cem Erciyes'in açıkladığı Halk Ödülü'nü Uluslararası Yarışma'da Semih Kaplanoğlu'nun "Yumurta"; Ulusal Yarışma'da Çağan Irmak'ın "Ulak" adlı filmleri kazandılar.

Festivalde bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Köprüde Buluşmalar" seminerleri kapsamında ilk kez Uzun Metrajlı Film Projesi Geliştirme Atölyesi düzenlendi. Zeynep Özbatur, Fatih Özgüven ve Derviş Zaim'in 113 başvurudan eleyerek seçtiği 13 proje arasından Karl Baumgartner, Gergana Dakovska, Ellis Driessen, Marit van den Elshout, Isabelle Fauvel, Noemi Ferrer, Chinlin Hsieh, Michel Reilhac ve Jan Vandierendonck, Belma Baş'ın "Zefir" adlı projesini birinci seçti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülger'in açıkladığı ödülü Belma Baş'a yönetmen Tony Gatlif takdim etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Belma Baş'a 10.000 USD değerinde para ödülü verdi.
 
Son düzenleme:
İstanbul film festivali bizleri dünya sineması ile buluşturuyor, ülkemiz sinemasının gelişimine öncülük ediyor,dünyanın gözü kulağı İstanbul'a çevriliyor.
emeğine sağlık BY_TUAL
 
Üst