23 Nisan Çocuk Bayramı Etkinlikleri

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Bella tarafından 10 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. 23 Nisan Çocuk Bayramı Çalışmaları,  23 Nisan Çocuk Bayramı,
  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında makamını minik bir öğrenciye devretti.

  Talimatlar veren minik öğrenci İstanbulu yönetmek nasıl bir duygu, keyiflimi, zormu? Sorusuna, O kadarda zor değilmiş demesi Vali Mutluyu güldürdü.

  Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu'ndan gelen 10 öğrenci ve öğretmenlerini kabul eden Vali Mutlu, öğrencileri öperek karşıladı. Makamında öğrencilerle sohbet eden Mutlu, misafirlerine 'Osmanlı şerbeti" ikram etti.

  Daha sonra Vali Mutlu valilik koltuğuna oturacak Mevlüt Kaan Tırtır isimli öğrenci ile de yakından ilgilenerek meraklarını ve projelerini sordu.

  M akam koltuğunu devralan küçük Vali Mevlüt Tırtır, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız'ı telefonla arayarak ilk talimatını verdi. İstanbul'daki deprem eğitim çalışmaları ve tarihi mekanların öğrenci ve öğretmenlere gezdirilmesi için talimat verdi.

  Vali Mutlu, yeni görevinin minik valiyi heyecanlandırıp heyecanlandırmadığını, İstanbul'u yönetmenin zor olup olmadığını sordu. Minik vali Tırtır'ın " o kadar da zor değilmiş" demesi salonda gülüşmelere neden oldu. Vali Mutlu da öğrencinin cevabına gülerek "Evet emir vermek kolay ama gereklerinin yerine getirilip getirilmediğini kontrol etmek, takip etmek gerekiyor" dedi.

  Makamdaki törenin tamamlanmasının ardından Hüseyin Avni Mutlu öğrenci ve öğretmenlerle toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Vali Mutlu, misafirlerini hediyelerle valilik çıkışına kadar eşlik ederek uğurladı.

  [​IMG]

  Daha sonra program Taksim Cumhuriyet Anıtına Çelenk sunma ile devam etti. Törene İstanbul Valisi Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. Kolordu komutanı Korgeneral Hulusi Akar ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Vali Hüseyin Avni Mutlu, anıt özel defterini imzaladı. Vali Mutlu, Cumhuriyetin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk; sana, ülke ve devrimlerine sarsılmaz bağlılığımızı bir kez daha tekrarlayarak, çizdiğin yolda emin adımlarla yürümenin kıvancıyla, huzurunda saygıyla eğiliyoruz" dedi.

  Törenin ardından kutlamalara ev sahipliği yapan Beşiktaştaki İnönü Stadyumuna geçildi. Tören İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu´nun halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

  İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından okullarda şiir kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Birinciliği kazanan öğrencilere ödülleri Vali Mutlu, Topbaş ve Korgeneral Akar tarafından verildi. Türk bayrakları eşliğinde tören alanındaki bando takımının gösterisine alkış tutuldu. Askeri bando eşliğinde yapılan geçit töreni ise izleyicilerin beğenisini topladı.