2014 YGS soruları neden yayınlanmayacak?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  2014 YGS soruları neden yayınlanmayacak?

  [​IMG]
  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir bu seneden itibaren YGS’de çıkan soruların ve cevaplarının kamuoyu ile paylaşılmayacağını açıklaması hem öğrencileri, hem velileri hem de öğretmenleri etkiledi.

  Bugün yapılan YGS sınavında 2 milyon 7 bin 685 aday ter döktü. Her sene sınavdan sonra internet üzerinden yada yazılı / görsel basın aracılığı ile sınav kontrolü yapan öğrenciler malesef bu seneden itibaren aklında kalan soruların cevabını bulmaya çalışacak.

  ÖSYM Başkanının yaptığı açıklama ise şaşkınlık yarattı. işte Prof. Dr. Ali Demir’in yaptığı açıklama “Yoğun bir soru havuzu oluşturma gayretimiz var. Özellikle sınavlarda denenmiş ve ölçme niteliği yüksek soruların bazı değişikliklerle yeniden kullanımını hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda sınavlarda sorulan soruların sadece yüzde 10’unun paylaşımının yeterli olacağını düşünüyoruz. Yüzde 10’luk uygulamayı da sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kâğıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için uygun gördük. Ama sadece bu YGS’ye 2 milyondan fazla aday katılacağı için yönetim kurulu soruların yüzde 20’sini açıklama kararı aldı.”