2013 Aşure Ayı Ne Zaman Başlıyor?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 4 Kas 2013 tarihinde açılan konu


 1. Aşure ayı 2013 yılında 4 Kasım Pazartesi gününe denk gelmekte.4 Kasım günü Muharram ayının ilk günüdür.Bu mübarek aya ve yeni yıla oruçlu başlamak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat olmalı ve en iyi şekilde değerlendirilmelidir.

  Hicri yeni yılın ilk günü olan Muharrem ayının ilk gününü en iyi şekilde değerlendimeli.Bu günü oruçlu olarak geçirmeli Muharrem ayının ilk 10 günü oruö tutanlar için büyük mükafatlar vardır.Aşure ayı içeriisnde oruç tutanların Cenabı Hak o sene ömrünü bereketlendirir,uzatır.

  Ayrıca aşure ayı içerisinde Perşembe,Cuma,Cumartesi günleri peşpeşe ouç tutulursa 900 senelik nafile sevabı verilir bu günlerde tutulan oruçlara.Ayrıca Muharrem ayının birinci gününden başlayarak 10. gününe kadar oruç tutmak ve 10. gün aşure pişirmek büyük faziletli bir ibadettir.

  Peygamber Efendimiz 9.cu günü seferde bulunuyorlardı.o bakımdan yalnız 10. gün oruç tutmuşlar ve sağ olursak seneye 9.günü de tutarız buyurmuşlardır.Ayrıca bu ay içerisinde tesbih namazı kılınmalıdır.Özellikle Muharrem ayının 9. ve 10. günleri birer teşbih namazı kılınması önerilmektedir.

  [IMGALT=http://www.forumdas.net/upl/uploads/aure-ayi-2013-44246.jpg]aure-ayi-2013-44246[/IMGALT]

   
Yükleniyor...