2011 nüfus ve konut sayımı


2011 nüfus sayımı konut sayımı

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, önümüzdeki yıl nüfus ve konut sayımı yapılacağını söyledi. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ni (ADNKS) iyileştireceklerini ifade eden Yılmaz, nüfusun ekonomik ve sosyal profilini ortaya koyacaklarını açıkladı.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafında hazırlanan 2050'ye Doğru Nüfusbilim ve Yönetim: Eğitim, İşgücü, Sağlık ve Sosyal Güvenlik Sistemlerine Yansımalar başlıklı raporun tanıtım toplantısında konuşan Devlet Bakanı Yılmaz, konut ve nüfus sayımına Avrupa Birliği ülkeleriyle aynı zamanda gidileceğini aktardı. Sayımla ilgili gerekli hazırlıkları başlatıp pilot uygulamalara başladıklarını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Konut sayısı bizim için çok sorun değil. Ancak nüfusa ilgili daha derinlemesine bilgilere ihtiyacımız var. Çalışmayla nüfusun profilini ortaya çıkaracağız. ADNKS'yi iyileştirip insanlarımızın sosyal, ekonomik olarak nüfus ile ilgili bilgi edineceğiz. Yaşam, geçim şartlarını öğreneceğiz. Biz, tabii bir danışma kurulu oluşturduk, sivil toplumun da bu fırsatı değerlendirmesi çok yerinde olur. 2011 ülkemiz için önemli bir dönemeç olacak Kimseyi evine hapsetmeyeceğiz. Modern, yöntemlerle, Avrupa Birliği ülkeleriyle aynı zamanda sayımı yapacağız. Vatandaşın yaşam sürecini aksatmayacağız. Türkiye İstatistik Kurumu'nun gerek 2000 nüfus sayımını gerekse ADNKS'yi esas alan sayımları var. Gelecek yıl kanaatim o bunlar daha sıhhatli bir baza oturacaktır. "

 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst