2011 memur alımları

2011 'de kaç memur alınacak

2011 de Yüz bin memur alınacak

Devlet 2011 yılında yüzbin memur almayı planlıyor. Müjdeyi ise Bakan Yazıcı verdi...

Devlet Personel Başkanlığı bütçesinin görüşmesi sırasında milletvekillerinin sorularını cevaplandıran Bakan Yazıcı, 2011 yılında kamuya alınacak personel sayısının 100 bini bulabileceği müjdesini verdi.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, memurluk hayali kuranlara müjdeli haber verdi. Devlet Bakanı Yazıcı, 2011 yılında kamuya alınacak personel sayının 100 bin bulabileceğini açıkladı. Plan-Bütçe Komisyonu'nda Devlet Personel Başkanlığı bütçesinin görüşmesi sırasında milletvekillerinin sorularını cevaplandıran Bakan yazıcı, kamu kurum ve kuruluşlarında bir önceki yıl istifa, ölüm ve emeklilik nedeniyle boşalan kadronun yüzde 50'si kadar yeni personel alınacağını, kamuya 25 bin kontenjan öngörüldüğünü kaydetti.

40 bin öğretmen atanacak

Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre, bu yılın sonuna kadar 46 bin 700 personelin kurumlardan ayrılacağını ifade eden Yazıcı, ''Bunun yüzde 50'sini hesapladığımızda 23 bin 350 kişi buradan geliyor, 25 bin kişiyle topladığımızda 48 bin 350 personel alınacak. Bunun yanı sıra KİT, mahalli idareler, 4-B ve 4-C maddesine göre alınacak personel, polis, öğretmen, hakim, savcı gibi meslekler ile özürlü personel bu sayıya dahil edildiğinde 48 bin 350 kadronun iki katına çıkacağını tahmin ediyoruz'' dedi. 2011 yılında 40 bin öğretmen atamasının yapılması planlanıyor. Polis olarak ise 20 bin kişinin alınması hesaplanıyor.

Hak etmeyene yardım yok

Devlet Bakanı Yazıcı, öğrencilere yapılan yardımların annelerin hesabına yatırıldığını belirterek bu kapsamda Ocak-Eylül 2010 döneminde 2 milyon 172 bin 750 öğrenciye, 163 milyon 390 bin lira kaynak aktarıldığını bildirdi. Hak etmediği halde yardım alanların bulunduğuna ilişkin eleştiriler üzerine Yazıcı, ''Elbette bu kadar insana yardım ulaştırılırken belki de hak etmediği halde yardım alanlar da var. Bir vatandaş, iki yıl içerisinde, çeşitli vakıflara giderek, 16 bin lira para almış. Bunları tespit ettik, inşallah bundan sonra bu tür sapmalar olmayacak'' dedi.

Bazı kamu kuruluşlarında özürlü oranı düşürülecek

Özürlü istihdamına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Yazıcı, ''En fazla personel istihdam eden kurumlar, Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıkları ile Diyanet işleri Başkanlığıdır. Bunların icra ettiği görevin niteliği itibarıyla özürlü istihdamında sorunlar var. Özürlü bir kişiyi nasıl polis yapacaksınız? Bir düzenleme yapmak suretiyle bazı kamu idarelerinde özürlü çalıştırma yükümlülüğü içeren oranı yüzde 3'ten fazla, bazılarında ise daha aşağıda tutacağız. Böyle bir düzenleme çalışmamız da mevcut'' diye konuştu .
 
Üst