2011 Ford Focus

'Resimli Konular' forumunda anniccha tarafından 5 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Yeni nesil Ford Focus yakında geliyor. En geç 2011 Şubat ayında ülkemizde piyasaya çıkması bekleniyor... 2011 Ford Focus' un Detroitteki Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarında (NAIAS) dünya tanıtımı yapıldı.


  Ford Detroitte dünya çapında satılacak yeni Focusun beş kapılı hatchback ve dört kapılı sedan versiyonlarını sergiledi. Her iki model de Fordun "kinetik tasarım biçimi dili"nin en yeni halini ortaya koyuyor; yeni Fiestada ve Mondeoda görülen stil özelliklerini bir araya getiren daha canlı ve dinamik bir tasarım.  Aynı şey Focusun kabin tasarımı için de söylenebilir. Daha önce Focus'un MPV varyantı olan beş kişilik C-MAX ile bu tasarımın denemesi yapılmıştı. Ford iç kısmın kilit öğelerinden birinin, yumuşak malzemelerdeki yüksek işçilik kalitesi olduğunu ve bütün bunların yolculara “daha üst sınıf bir otomobilde yolculuk yaptıkları hissi vermeye yardımcı olduğunu söylüyor.


  Yeni Focus, şirketin Almanya'nın Köln şehri yakınlarındaki Merkenich'de bulunan, küçük ve orta boy araç geliştirme merkezinden bir ekip tarafından geliştirilmiş; güç aktarım organının geliştirilmesine ise firmanın İngiltere Dunton'daki teknik merkezi öncülük etmiş.  2011 Focusun alt kısmında Fordun yeni orta boyutlu mimarisinden yararlanılmış. Şirket Focusun yol tutuşunda çıtayı bir kademe daha yükselterek üstün direksiyon hassasiyeti, hissi ve önemli ölçüde geliştirilmiş sürüş kontrolünü bir araya getireceğini iddia ediyor.

  2011 Focus, ön tekerlekten çekişi muhafaza ediyor; gücü ise yeni bir dizi motor sağlıyor. 1.6 litrelik ve 2.0 litrelik Ecoboost turbo beslemeli benzinli motorlar ve ayrıca yakıt tüketimini mevcut modellere göre % 10 ila 20 azaltan geliştirilmiş Duratorq TDCi ortak raylı dizel motorlar seçebilecekler. Motorlar mekanik şanzımana, ya da Fordun benzer otomatik şanzımanlara göre daha iyi yakıt ekonomisi sağlayacak şekilde tasarlanmış yeni çift kavramalı PowerShift altı vitesli otomatik şanzımanına bağlı olacak.

  Yeni nesil Ford Focusun üretimi 2010 sonlarında, dünya çapındaki satışı ise 2011de başlayacak. Ford, ilk üretimin Saarlouis (Almanya), Michigan (ABD) ve Chongqing (Çin) Montaj Tesislerinde olacağını belirtti. Önümüzdeki iki, üç yıl içinde Focus ürün yelpazesi genişleyerek üç kapılı bir hatchbacki, bir steyşını ve muhtemelen bir coupe-üstü açılabilir modeli içerecek.