2009 Facebook trendleri

'Güncel Bilgiler' forumunda ZeuS tarafından 27 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Facebook'ta 2009 trendleri
  Facebook trendleri
  Facebook Veri Grubu, 2009 yılında sitenin statü mesajlarında en çok kullanılan sözcük ve cümleleri saptadı.
  [​IMG]

  1- FarmVille, FarmTown ve Social Living

  Haziran 2009 tarihinde başlayan FarmVille uygulaması bu gün 72 milyon aktif kullanıcıya sahip. FarmVille'in ardından en çok kullanılan sözcük ise FarmTown.

  2- FML

  FML, dijital argonun en çok kullanılan kelimesi. M ve L harfleri, İngilizcede, sırasıyla, 'my' ve 'life' anlamında kullanılıyor. 'F'yi tahmin etmeyi ise, İngilizce bilen yaratıcı beyinlere bırakıyoruz. Bu ifade, insanların yaşamlarındaki hayalkırıklıklarına dair olarak yaygın biçimde kullanılıyor.

  3- Domuz Gribi

  Domuz gribi veya H1N1, yılın küresel anlamda en büyük haberiydi. Hastalığın yaygınlaşmasından önce bahar aylarında doruğa ulaşan domuz gribi girişleri, hastalığın yaygınlaştığı sonbahar günlerinde de yükseldi ama ilkbahar rekoruna ulaşamadı. 2009'un son aylarında H1N1 ile domuz gribi konulu girişler eşitlenmeye başladı.

  4- Ünlü ölümleri

  Hiçbir ölüm, Michael Jackson'ın ölümüyle uyandırdığı ilgiyi geçemedi. Öldüğü gün, yani 25 Haziran'da ismi bir önceki güne göre 10 bin kat fazla girildi. Bu, kırılması imkânsız bir rekordu. Ancak Patrick Swayze'nin ölümünden sonra yapılan girişler de Michael Jackson rakamlarının üçte ikisine ulaştı.

  5- Aile

  Facebook'ta 'annem', 'babam' 'oğlum' ya da 'kızım' konulu mesajlara giderek daha fazla rastlanıyor. Yine de en çok artış gösteren sözcük, 'çocuklar' oldu.

  6- Filmler

  Yeni bir film gösterime girdiğinde Facebook'ta hemen tartışılmaya başlanıyor. 2009'un en fazla tartışılan filmi New Moon (Yeni Ay) oldu. Diğer filmler, sırasıyla Harry Potter, Transformers, Star Trek ve The Hangover oldu.

  7- Spor

  Spor tartışmaları da Facebook'un vazgeçilmezlerinden. Beyzbol, Amerikan futbolu ve basketbol, en çok tartışılan spor dalları.

  8- Sağlık

  Barack Obama'nın ABD Başkanı seçilmesinden bu yana en önemli politik hedeflerinden biri olan sağlık reformu, çok tartışma yarattı. Geçen yıla göre 'sağlık' sözcüğünün kullanımı 10 kat arttı.

  9- FB

  FB, Facebook için kullanılıyor. 'FB' ve 'FB Dostları' ibarelerinin kullanımı da, dokuzuncu sırayı alacak kadar yüksek.

  10- Twitter

  Twitter muhabbeti yılbaşında başladı, nisan ayında kelimenin kullanım oranı arttı. Yılın son iki ayında ise, Twitter sözcüğünün popülerliğini kaybettiği görülüyor.

  11- Yıllar

  Bir sürü yazı ve sohbet kaydı, tarih bilgisi de içerdiği için, yıllar FB'da yoğun kullanılan bir kategori.

  12- Lady Gaga

  ABD'deki kullanıcılara bakılırsa, Lady Gaga yılın olayıydı. MTV Müzik Ödülleri sırasında isminden bahsedenlerin sayısı rekor düzeye ulaştı.

  13- Bahçe

  Bahçe konusundaki kelimelerin kullanımının bu denli artmasını gençlerin bahçecilik faaliyetleriyle açıklayamayacağımıza göre, artık anne babalarının da FB'da olduklarını ve arka bahçelerinde yapılması gerekenler hakkında konuştuklarını kabul etmek zorundayız.

  14- Din

  Din ve dini kelimelerin kullanımında artış var. En çok 'Tanrı' kullanılıyor. En yoğun kullanılan kelimelerden bir diğeri ise, 'Paskalya'.

  15- Ben

  Eskiden kullanıcıların ismi yazılan sayfaların tasarımı değiştiği için, geçen yıla oranla 'ben' ('I') sözcüğünün kullanımında artış olduğunu görülüyor.
  kaynak: teknolojide.com
   


Yükleniyor...