2008 Yaz Olimpiyatları

1.2008 Yaz Olimpiyatları 8 Ağustos - 24 Ağustos 2008 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti'nde yapılacak olan 29. Olimpiyat Oyunları. Ayrıca Pekin Olimpiyatları olarak da anılır. 28 spor dalında 302 karşılaşmada 11,028 atlet yarışacaktır. Olimpiyatların büyük kısmı Pekin'de gerçekleşecek olmakla birlikte futbol ve yelkencilik gibi bazı branşlar diğer şehirlerde gerçekleşecektir.

Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), olimpiyatları, kendilerinin bir dünya devi olarak yükselişinin simgesi olarak kullanmak için çaba göstermektedir. Bunun yanı sıra olimpiyat öncesinde, ÇHC'nin başta Doğu Türkistan ve Tibet sorunu olmak üzere insan hakları konusu ile çevresel konulardaki ihlallerinin gündeme getirildiği gösteriler yapılmaktadır.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) eski başkanı Juan Antonio Samaranch 2007 yılında, Pekin Olimpiyatları'nın gelmiş geçmiş en iyi olimpiyat organizasyonu olacağını düşündüğünü söylemiştir.

2. Olimpiyat Logosu

2008 Pekin Yaz Olimpiyatlarının amblemi (logosu) "Dans eden Pekin" olarak bilinmektedir. Logonun ortasındaki çizim 'çok sayı' olmasını ifade etmektedir. Jīng karakterine benzetmesiyle Pekin'i ifade etmektedir. Hedef noktasına ulaşan sporcuya benzetmesiyle Olimpiyat ruhunu ifade etmektedir. Şarkıları söyleyerek dans eden insana benzetmesiyle 1.300.000.000 Çin Halkının Opimpiyata duyduğu saygı, özlem ve dünya ülkelerden gelen misafirlere karşı hoş karşılamasını ifade etmektedir.

3. Olimpiyatların açılış seremonisi

Tüm zamanların en fazla albümü satılan kadın şarkıcısı unvanını taşıyan Celine Dion, olimpiyatların açılışında performans sergileyecek olması bekleniyor.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst