2. Mustafa Hayatı

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 21 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sultan II. Mustafa Kimdir


  Sultan 2. Mustafa'nın Hayatı


  Babasi : Dördüncü Mehmed
  Annesi : Emetullah Rabia Gülnüs Sultan
  Dogumu : 5 Haziran 1664
  Vefati : 29 Ocak 1704
  Saltanati : 1695 – 1703 (8) sene

  [​IMG]

  Ikinci Mustafa, Istanbul’da dünyaya geldi. Osmanlı sultanlarının yirmiikincisi ve İslam halifelerinin seksenyedincisidir. Kuvvetli bir ilim tahsili yaptı. Tahta geçtiginin üçüncü günü yapacağı isleri anlatan bir yazı neşretti. Yazısında : “Zevk, sefa ve rahatı kendimize haram eylemisizdir.” diyordu.

  Yine vezirlerinden birine yazmış olduğu yazı şöyledir :”Bana agirlik ve hazine lâzim degil. Yerine göre kuru ekmek yerim. Vücudumu din ugruna harcarim. Sikintinin her çesidine sabrederim. Milletime hizmet tamam olmadikça, seferden dönmem. Elbette sefere bizzat kendim giderim.”

  Devrinde Sakiz Adasi yeniden alindi. Çok kiymetli deniz zaferleri kazanildi. 1695′de Lugos Zaferi kazanildi. Rus Çari Büyük Petro Azak’ta hezimete ugratildi. Fakat bir sene sonra Azak düstü. 1696′da Azak Kalesindeki 500 asker 100.000′lik Rus Ordusuna iki ay dayandi. Almanlara karsi Olas Zaferi kazanildi. Lehistan, Alman ve Venedik cephelerinde büyük ve kesin basarilar kazanildi. Fakat Zenta Bozgunu diye tarihe geçen ve 30.000 Türk askerinin sehadetiyle neticelenen elim hadise bu devirde meydana geldi.1699′da Karlofça Anlasmasi yapildi.

  1703′te Istanbul’da isyan oldu. Isyan büyüdü ve Ikinci Mustafa tahttan indirildi. 4 ay sonra da vefat etti. Vefatinda 39 yasinda idi. Istanbul’da Yeni Cami yanindaki türbesine gömüldü.
   


Yükleniyor...