100 Yıl Önceki Teknoloji

'Güncel Bilgiler' forumunda Pardus tarafından 15 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. 100 Yıl Öncesinin Teknoloji Harikaları

  Bundan yaklaşık 100 yıl önce insanlar hangi teknolojilere şaşırıyorlardı? Hangi cihazlar insanların hayatlarını kolaylaştırıyordu? Teknolojinin geçmişini bu sayfalarda göreceksiniz.
  Günümüzün teknoloji harikası cihazları ile yapılabileceklerin sınırı neredeyse yok. Ancak durum her zaman böyle değildi. 21.yüzyılı yaşadığımız şu günlerde teknoloji hayatımızın her anına girmişken, bundan sadece 100 yıl önce durum çok farklıydı.

  Teknolojinin yüz, yüz elli yıllık bir dönem içinde ne seviyeye geldiğini en iyi anlamanın yolu 1800'lerin sonları ile 1900'lü yılların başlarında kullanılan cihazları görmekten geçiyor. İşte karşınızda geçen yüzyılın en teknolojik cihazları.

  Randevuları Unutmayın

  Bu cihazın görevi randevuları hatırlatmak. Randevunuzun gününü ve saatini ayarladığınızda, o tarih gelince cihaz kağıda önceden yazılmış randevu notunu size gösterip alarmını çalıyor.

  Sayfaları Çevir

  Maurice Collins adlı bu koleksiyoncunun elinde tuttuğu cihaz 1880 yılından kalma bir sayfa çevirici. Cihazda bulunan kol belli zaman aralıklarında sayfayı otomatik olarak çeviriyor.


  Otomatik çay dökücü

  Otomatik çay dökücü adlı bu cihazın üst kısmına bastırdığınızda, alttaki sıcak su ile çay karışarak fincana dökülüyor.


  Ampullü gözlük

  1920 yılında üretilen bu gözlük karanlıkta kitap okumak için birebir. Üzerine iki adet ampul yerleştirilen gözlüğü elektriğe bağlayıp karanlığı aydınlatabilirsiniz.

  Periskop gözlük

  Yattığınız yerden kitap ya da gazete okurken boynunuz ağrımasın diye üretilen bu gözlüğün üzerine iki adet küçük periskop yer alıyor. Bu sayede yukarı doğru baksanız bile aşağıda duran gazeteyi okuyabiliyorsunuz.

  Traş makinesi

  1940'ta üretilmiş bir traş makinesi. Elektrik kullanmayan bu cihaz, alt tarafındaki ipi çekince kuruluyor ve bıçak kısmı hızlıca dönmeye başlıyor.

  Yangın bombası

  1880'li yıllarda kullanılan bir yangın söndürme bombası. İçine yangın söndürücü kimyasallar doldurulan bu camdan yapılmış bomba, ateşin yoğun olduğu yerlere atılıyordu.
   


  alemşah bunu beğendi.

 2. vaybe bayğı ilgi çekiciler sana benden artı rep
    3. Bunlar Şimdinin Nostaljileri=)))O Zamanlar Dünya Harikalarıydılar=))
    4. nostaljik olsalar bile çok kullanışlılar :))