1-2 Yaş Dönemi Çocuklarda İştahsızlık

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 7 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


  1. 1 İle 2 yaş arasındaki çocuklarda görülen iştahsızlığın nedenleri nelerdir bu konuyla ilgili öğrenmek istediklerinizi ve daha fazlasını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

    [IMGALT=https://www.forumdas.net/upl/uploads/2-yas-arasi-istahsizlik4-60.jpg]2-yas-arasi-istahsizlik4-60[/IMGALT]

    Yiyecekleri çatalla ezip, yumuşatarak yedirmeye çalışın. İlk denemelerde pütürlü yiyemeyen çocuğunuza karşı soğukkanlılığınızı koruyun. Sabır ve inatla denemelere devam etmelisiniz.Çocuğunuz 1 yaşında ise belli oranda oyunla, kandırmaca ile yemek öğünlerini daha cazip bir hale getirebilirsiniz. Çocuğunuza televizyon karşısındayken yemek yeme alışkanlığı kazandırmayın.

    1 yaşından sonraki dönemde sık karşılaşılan sorun iştahsızlık sorunudur. Bebeğinizin 1 yaşından sonra büyüme hızı azaldığından, fizyolojik iştahsızlık dönemi başlar. 6 - 9 ay arası 400 gr. alan bebeğinizin, 1 yaş sonrası ayda 200 gr. civarı alması normaldir.

    Çocuklarda demir ihtiyacı bu dönemde de devam etmektedir. Demirden zengin gıdaların C vitamini ile verilmesine dikkat edilmelidir. C vitamini vücutta depolanmadığı için günlük alınmasında fayda vardır.