Zona Neden Olur

'Hastalıklar' forumunda ZeuS tarafından 3 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. Zona Nedeni,
  Zona hastalığı nedenleri
  Zona Neden Çıkar


  Zona Gece Yanığı Hastalığı Neden Olur?

  Zona sinir ucu iltihabıdır.Bazı enfeksiyonlar, yorgunluk, uykusuzluk, dengesiz beslenme, aşırı kilo kaybı, stres,alınan bazı ilaçlar, kanser gibi hastalıklar Zonaya neden olur.Zona çocuklar da dahil olmak üzere her yaşta görülür.
  Zonaya neden olan suçiçeği hastalığı virüsüdür. Su çiçeği çoğunlukla çocukluk döneminde geçirilen ve solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Su çiçeği iyileştikten sonra hastalığa neden olan virüs vücuttan tamamen yok olmaz ve bazı sinirlerin içine yerleşerek uyur vaziyette kalır.Uzun yıllar hiçbir sorun yaratmaz. Ancak bazı kişilerde Vücudun direncinin azaldığı durumlarda uyuyan bu virüs uyanır. Yerleştiği sinirin içinde çoğalır ve sinirin uçlarına, sinirin dağıldığı deri bölgesine gelerek ağrı ve cilt döküntüsüyle seyreden Zona hastalığını oluşturur.

  Zona tedavisinde istirahat önemlidir.
  Deri döküntüsü için ıslak pansumanlar ve kurutucu merhemler yararlıdır. Vitaminler, ağrı kesiciler ve virüsün çoğalmasının durduran bazı ilaçlar da tedavide kullanılmaktadır. Ağrının inatçı olduğu vakalarda antidepresanlar, sinir blokajı gibi yöntemlerden yararlanabilir.
   
Yükleniyor...
- Zona Neden Olur Forum Tarih
Zona Hastalığı Neden Olur Hastalıklar 17 Kasım 2011
Zona Hastalığı Nedir ? Hastalıklar 25 Ekim 2013
Trabzona Giden Otobüs Firmaları Türkiye Coğrafyası 11 Şubat 2012
Trabzona Yakın İller Türkiye Coğrafyası 11 Şubat 2012