Zihniyet ne demektir

'Ders çalışıyorum' forumunda bynness tarafından 15 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Zihniyet nedir?


  Zihniyet kavramı, bir toplumda, bireyler arası farklılıklar bir yana bırakıldığında geride kalan istikrarlı psikolojik yapı ve tüm bireylerde ortak olan bir takım inançlar, yargılar ve temsiller bütünü olarak tanımlanabilir; zihniyet, toplum veya kültürlere özgü bir zihinsel yapıdır. Bu yapı bireysel planda, birbiriyle mantık veya inanç bağlarıyla bütünleşmiş entelektüel eğilimler ve fikirler bütünü olarak ortaya çıkmaktadır.

  Zihniyet kavramını irdeleyen yazarlara göre (Bouthoul, 1966) zihniyet, bir toplum veya kültürün üyelerinde ortaktır; bir başka deyişle toplum, benzer zihniyete sahip bireyler topluluğudur. Bireyi toplumuna bağlayan en sağlam ve dış etkilere en dirençli bağdır.

  Zihniyetlerin bir diğer özelliği son derece istikrarlı ve kalıcı olmalarıdır; zihniyetler, kişilerin isteğine bağlı olarak değiştirilemezler. Öte yandan zihniyet, sosyal yaşamın içselleştirilmiş yoğun bir özü gibidir, insanla dış dünya arasında yer alan bir prizmadır, Kant anlamında insan bilgisinin a priori biçimidir. Nihayet zihniyetler ile kişilerin refleksleri, temel tepkileri arasında bir bağ vardır; bir toplumda yaşamak, onun coşkularını, objelere ilişkin çekim duygularını, nefretlerini paylaşmak demektir, vb.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Ağustos 2015
Yükleniyor...
- Zihniyet demektir Forum Tarih
Geleneksel Zihniyet Ve Modern Zihniyet Nedir Kısa Bilgiler 12 Mart 2012
Zihniyet nedir? Sorun Cevaplayalım 18 Ağustos 2011
zihniyet-zihniyet nedir- zihniyet hakkında-zihniyet ne anlama gelir Türkçe Sözlük 15 Şubat 2011
Şiir zihniyeti Ders notları 10 Mayıs 2010