zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği hakkında bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 27 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. TANIM

Çalıştığı eğitim kurumunda zihinsel özürlü öğrencilere çeşitli bilgi, beceri ve tutumları kazandırmak üzere eğitim veren kişidir.

GÖREVLER

Zihin Engelliler Sınıf Öğretmeninin, zihin özürlü öğrencilere hangi bilgi, beceri,
    tutum ve davranışları, hangi yöntemlerle, kazandıracağı Milli Eğitim Bakanlığı
    tarafından onaylanan öğretim programlarında (müfredat programı) belirtilmiştir.
    Zihin Engelliler Sınıf Öğretmeni bu program çerçevesinde;

Çocuğa kişilik kazandırmak ve onu hayata hazırlamak için eğitim ve öğretimyöntemlerini sabırla, şefkatle ve bilhassa çocuğun kişisel özellik veyeteneklerini dikkate alarak uygular,
    Eğitim ve öğretiminden sorumlu olduğu çocukların davranışlarını gözlemler,yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler,
    Yemekhanede, bahçede, spor faaliyetlerinde ve boş zamanlarınıdeğerlendirme sırasında çocuklarla beraber olmak suretiyle onlara iyialışkanlıklar kazandırmak, kötü davranışlara karşı önleyici tedbirler almak için rehberlik yapar,
    Nöbetçi olduğu günlerde okulda düzen ve disiplini sağlamak üzere görevyapar.
    Öğrenci velileri ile yakın ilişki kurarak, işbirliği ile eğitimi yürütür.
    KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Yıllık müfredat programı, günlük çalışma planları, ünite ve plan defterleri,bireyleştirilmiş eğitim programları, not defteri, yoklama defteri,
    Okul araç-gereçleri,
    Grup oyun araçları, bilişsel ve fiziksel becerileri geliştirmeye yönelik araçgereçler.
    MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Zihin Engelliler Sınıf Öğretmeninin hem alanıyla hem de öğretmenlik mesleği ile
    ilgili niteliklere sahip olması gerekir.
    Zihin Engelliler Öğretmeni olmak isteyenlerin;

Sözel yeteneği gelişmiş,
    Sosyal bilimlere ve özellikle psikolojiyle ilgili,
    Zihin özürlü insanlara yardım etmeyi seven,
    Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen,
    İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilen,
    Dikkatli, işine özen gösteren,
    İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı,
    Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen,
    Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, yaratıcı
    kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Zihin Engelliler Öğretmeni Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bireysel ve
    grupla eğitim yapabilecek şekilde düzenlenmiş sınıf ortamında çalışır. Çalışma
    ortamı biraz temiz ve gürültülüdür. Uzun süre ayakta kalabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; aşağıdaki üniversitelere bağlı Eğitim Fakültelerinin Zihin
    Engelliler Öğretmenliği Bölümünde verilmektedir.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi,
    Anadolu Üniversitesi,
    Ankara Üniversitesi,
    Gazi Üniversitesi,
    Karadeniz Teknik Üniversitesi,
    Maltepe Üniversitesi,
    Marmara Üniversitesi,
    Ondokuz Mayıs Üniversitesi,
    Sakarya Üniversitesi,
    Selçuk Üniversitesi,
    Trakya Üniversitesi,
    Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi