Zencefil ve Zencefilin Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda Dark tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Zencefil ,
  Zencefilin yararları

  Zencefil Bitkisi ve Kökü: Nemli ve sulak iklimlerde yetişen ve sarı renkte çiçekler açan bir bitki olan zencefilin kökleri yassı ve gri renktedir. Zerdeçal ile benzer etkilere sahip olan Zencefilin kökü kullanılır. Kokusu kuvvetlidir. Latince Adı: Zingiber officinale.

  Zencefilin Faydaları: İştah açar. Yatıştırıcı ve gaz söktürücüdür. Vücudu terletir. İltihap önleyici etkisi ile özellikle eklem iltihaplarına karşı faydalıdır. Soğuk algınlığına iyi gelen zencefil, balgam söktürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Bulantıları gidermeye yardımcı olur ve kusmayı önler. Vücut direncini, bedensel ve zihinsel gücü arttırır. Mikrop öldürücüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olmasının yanı sıra kan damarlarını genişleterek romatizma ağrılarının hafiflemesine de yardımcı olur. Bağırsak bozukluklarını giderir. İshali keser. Cinsel isteği arttırır.

  Zencefil Nasıl Kullanılır? Zencefil kökü genellikle baharat olarak kullanılır. Tıbbi amaçlı kullanımda ise; Zencefil yağı hazmı kolaylaştırır. Zencefil çayı da hazmı kolaylaştırır ve ayrıca hafızayı kuvvetlendirir. Zencefil bal ile karıştılarak etkili bir öksürük ilacı elde edilir.
   
Yükleniyor...
- Zencefil Zencefilin Faydaları Forum Tarih
Zencefilin Faydaları Nelerdir? Şifalı Bitkiler 16 Eylül 2013
Zencefilin faydaları resimli Şifalı Bitkiler 10 Şubat 2011
Zencefilin Faydaları Şifalı Bitkiler 31 Ağustos 2010
Taze zencefilin faydaları Şifalı Bitkiler 10 Eylül 2009