Zekat verirken niyet gerekir mi?

'Ramazan ve Oruç' forumunda Dark tarafından 15 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Zekat verirken niyet gerekir mi?

  Verilen bir zekatın sahih olabilmesi için, zekatı verirken veya onu ayırırken niyetin bulunması şarttır.

  Zekatı fakire verirken veya zekat için bir mal ayırırken bunun zekat olduğunu kalb ile niyet etmek gerekir. Dil ile söylenmesi gerekmez. Öyle ki, bir malı fakire zekat niyeti ile verirken bunun bir bağış veya bir borç olarak verildiğini dil ile söylemek zekata engel değildir.

  Bir mal fakire niyetsiz olarak verilince bakılır: Eğer mal henüz fakirin elinde bulunuyorsa, zekata niyet edilmesi yeterlidir. Fakat elinden çıkmış ise, niyet edilmesi yeterli değildir.

  Yine, bir kimse, bir adamın malından onun adına zekatını verdiği zaman, o kimse buna rıza gösterirse bakılır: Eğer o mal fakirin yanında mevcut bulunuyorsa, bu zekat sahih olur; değilse olmaz.

  Zekatta vekilin niyeti yeterli mi?

  Zekat vermede vekilin niyeti değil, müvekkilin niyeti geçerlidir. Onun için bir kimse, zekatını vermek için bir adamı vekil tayin etse, zekat olarak vereceği malı teslim etliği zaman veya o malı vekil fakire vereceği zaman zekata niyet etmesi gerekir. Vekilin niyeti yeterli olmaz. Bu vekil, müslüman olabileceği gibi, bir gayri müslim (Zimmî) de olabilir.
   
Yükleniyor...
- Zekat verirken niyet Forum Tarih
Zekat verirken niyet etmek şart mıdır? Merak Ettiklerimiz 9 Ağustos 2011
Zekât verirken nelere dikkat etmek gerekmez? Soru Cevap 4 Kasım 2012
Zekat verirken, altınları tartmak gerekir mi? İslami Bilgiler 20 Ağustos 2010
Fitre Ve Zekat Kimlere Verilir? İslami Bilgiler 28 Temmuz 2013