Zekat veren kişiye dua etmek sünnet midir?

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Sitem tarafından 9 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

1. Zekat veren kişiye dua etmek sünnet midir?

Peygamber Efendimizin (asm) kendisine zekat getiren kişilere dua sı

Abdullah Bin Ebi Evfa’dan (ra) rivayet edildiğine göre şöyle demiştir :
    Her hangi bir adam malının zekatını Resulullah’ın (asm) yanına getirdiği zaman Efendimiz (asm) ona rahmet ve mağfiret için dua ederdi. Ben de malımın zekatını O’nun (asm) huzuruna getirdim.

Efendimiz (asm):
    “Allah'ım! Ebu Evfa ailesine rahmet ve mağfiret eyle.” diye dua buyurdu." (Sünen-i İbni Mace)

Abdullah Bin Evfa’dan (ra) rivayete göre, şöyle demiştir:
    Resulullah’a (asm) bir toplum zekatlarını kendi elleriyle getirip teslim etmişti.

Resulullah (asm) onlara şöyle dua etmişti:
    “Allah’ım! Falan aileye rahmet et.” daha sonra babam da zekatını getirmişti.

Ona da şöyle dua etmişti:
    “Allah’ım! Ebu Efva ailesine rahmet et.” (Müslim, Ebu Davud, Sünen-i Tirmizi)

2. Peygamber Efendimiz (asm) kendisine zekat getiren kişilere dua ederdiAbdullah Bin Ebi Evfa’dan (ra) rivayet edildiğine göre şöyle demiştir :

Her hangi bir adam malının zekatını Resulullah’ın (asm) yanına getirdiği zaman Efendimiz (asm) ona rahmet ve mağfiret için dua ederdi. Ben de malımın zekatını O’nun (asm) huzuruna getirdim. Efendimiz (asm):

“Allah'ım! Ebu Evfa ailesine rahmet ve mağfiret eyle.” diye dua buyurdu." (Sünen-i İbni Mace)

Abdullah Bin Evfa’dan (ra) rivayete göre, şöyle demiştir:
    Resulullah’a (asm) bir toplum zekatlarını kendi elleriyle getirip teslim etmişti. Resulullah (asm) onlara şöyle dua etmişti:
    “Allah’ım! Falan aileye rahmet et.” daha sonra babam da zekatını getirmişti. Ona da şöyle dua etmişti:
    “Allah’ım! Ebu Efva ailesine rahmet et.”