Zakkum Çiçeği faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda Dark tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Zakkum çiçeğinin yararları

  Zakkum Çiçeği Bitkisi (Nerium oleander): Yaz aylarında pembe çiçekler açan, yaprak dökmeyen, daha çok Akdeniz ülkelerinde yetişen ve sulak yerleri seven, 4 metreye kadar boylanabilen küçük bir ağaçtır. Zehirli bir bitkidir. Tanen, flavon, C vitamini, glikoz gibi maddeler içerir.

  Zakkumun Faydaları: Kalbi kuvvetlendiricidir, fakat bunun için çok düşük dozlarda kullanılmalıdır. İdrar söktürücüdür. Uyuz gibi deri kaşıntılarına, bit, pire gibi zararlılara ve arı sokmasına karşı haricen kullanımı faydalıdır. Haricen adale ağrılarını da hafifletir. Bir Türk doktoru olan Dr. Ziya Özel, zakkum ile ilgili uzun süren çalışmalar yapmış ve Zakkumun kansere karşı tedavi edici olduğunu belirtmektedir. Zakkum özünden faydalanılarak hazırlanan kanser ilaçları üretilmeye başlanmış ise de konuyla ilgili araştırmalar henüz tamamlanmamıştır. Halk arasında haricen deri kanserine karşı kullanılmaktadır.

  Zakkum Çiçeği Bitkisi nasıl kullanılır? Çok zehirli bir bitki olduğu için küçük miktarlarda dahi ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Zakkum kurutulduktan sonra suyla kaynatılarak çok küçük miktarlarda dahilen ya da zeytinyağı ile karıştırılarak haricen kullanılabilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Kasım 2012
Yükleniyor...
- Zakkum Çiçeği faydaları Forum Tarih
Zakkum Çiçeği Faydaları Yararları nelerdir Şifalı Bitkiler 15 Şubat 2011
Zakkum Ağacı Neden Lanetli Bunları biliyormusunuz 25 Kasım 2012
Zakkum Ağacı Ayet İslami Bilgiler 25 Kasım 2012
Zakkum Ağacının Faydaları Nelerdir? Şifalı Bitkiler 24 Kasım 2012