yüzmek orucu bozarmı

'Ramazan ve Oruç' forumunda YAREN tarafından 20 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. Aslında ne denize girmek orucu bozar, ne de denizde yüzmek.. Çünkü denize girmek bir tür banyo yapmak ve duş almak gibidir. Bir insan Ramazan ayında oruçlu iken banyosunu da yapabilir, rahatlıkla duşunu da alabilir.Ancak dikkat edilmesi gereken tek bir şey varsa, o da ağzından, genzinden boğazına su kaçırmamasıdır.

Bunun için denizde kaldığı süre içinde ve yüzerken sâkin hareket etmek gerekir.Çünkü bir anlık boş bulunmak, farkında olmadan ağzına deniz suyunun kaçmasına sebep olabilir.

Diyelim ki, denize girdiniz, o kadar dikkat ettiğiniz halde, farkına varmadan boğazınıza
    deniz suyu kaçtı. Ne yapacaksınız?
    Bu durumda orucunuz bozulmuştur.Artık Ramazan`dan sonra bir günlük kaza orucunuz var demektir.

Uzun Ramazan günlerinde oruç tuttuğumuz için, denizde yüzmek insanı yoracağından
    açlık ihtiyacı artar, oruca dayanıklılığı azalır.Bunun için mümkünse ve müsaitse iftar sonrası denize girmek daha doğru olur.

2. Genizden ve ağızdan su kaçırmama hiç bana göre değil.Ben kendimi kaybederim yüzerken.Kafa dışarda da hiç suya girme daha iyi :) Tamam ağıza genze su kaçırmadan denize girelim.Oruçluyuz... İbadet ediyoruz... Neyle gireceğiz o suya... :f196:Ancak haşema olur bu giysi :f196:Bu bakımdan hiç girmemek benim için uygun olan.Orucumuzu sakatlamanın bir anlamı yok :)

3. Aynen Blue abla nın Dediği gibi Ben Karadenizli Olarak Yüzmeyi Fazla Bilmiyorum Her Denize Girdiğimde 2 bardak Su Yutarım ..:D

4. 2 Bardak su çokmuş RiZeLi :)
    Ben fazla yutmam sırt ustu yatmadıkca :)

5. Sen İnanma Çıktıgımda Kemdimi Yaşayan Ölü Gibi Hissediyorum Onun İçin Denize Fazla Gıtmem:D

6. Çok şey kaçırıyorsunn çok şeyy :)

7. =) Sen zaten su yuTa Yuta su icmeyi uNuTmussun RizeLi =) BardakLa su icemiyorsun kaLdı Ki denizde su yuTucan =) Unutmadık bir dikLeyisTe su iciŞiNi =)

8. Hahahahah !
    Hatırlatma ya :)

9. Cevap: yüzmek orucu bozarmı

Tamam tamam sustumm ağır abi :)

10. ' Büsra'dan ALınTI ' Burası Özgür Bir Forum . İstedigim Gibi GüLeRim ... :)

NoT : Bu konu burda biTsin arkadasLar konu nerden nereye geLdi :S

11. ama vücudumuz deniz suyunu çekiyor sonuçta vücut su almadığından hararetle beraber ter gözenekleriyle bu suyu çekiyor o zaman oruç bozulmuş olmaz mı ?