yüzey sürtünme kuvveti nelere bağlıdır

'Sayısal Dersler' forumunda Burcu tarafından 12 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

 1. yüzey sürtünme kuvveti nelere bağlıdır

  Sürtünme, birbirine görevli olarak hareket eden iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Daha genel bir kavram olarak, sürtüşme bilimi olarak tanımlanan tribolojinin bir alanıdır.
  Sürtünme kuvvetinin bağlı olduğu etkenler
  1- Yüzeyin pürüzlü olması: Cismin hareket edeceği yüzeyin pürüzlü olması cismin hareketinde önemlidir. Pürüzlü yüzeylerde cisimlerin hareket etmesi için daha büyük kuvvete ihtiyaç vardır. Bütün yüzeylerde mutlaka pürüz vardır. Cisimler birbiri üzerinde hareket ederken, yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılar birbirinin içerisine girerek cismin hareket etmesini güçleştirirler. Cilalı yüzeylerde bu girinti-çıkıntılar daha az olduğundan sürtünme kuvveti de o oranda azdır. Bu nedenle pürüzlü yüzeylerin yağlanması ile bu girintiler azaltılarak daha az sürtünme kuvveti uygulaması sağlanabilir.
  2- Cismin ağırlığı: Bir cismin ağırlığı arttığında cismin ve yüzeyin girinti-çıkıntıları daha fazla birbiri içine gireceğinden sürtünme de artar. Yani cismin hareketini engelleyen kuvvetin büyüklüğü de artar. Cismin hareket etmesini engelleyen bu kuvveti yenmek için, bu kuvvetten daha büyük bir kuvveti cisme uygulamak gerekir.
   
  Son düzenleme: 16 Kasım 2014
Yükleniyor...
- yüzey sürtünme kuvveti Forum Tarih
Cismin bir yüzey üzerinde hareketini kolaylaştırmak için neler yapılabilir? Bilgi Rehberi 3 Eylül 2016
Mobilya yüzeyindeki leke nasıl çıkar? Bunları biliyormusunuz 17 Mayıs 2016
Hırvatistanın Yüzey Şekilleri Ülkeler 26 Ocak 2013
Ay Yüzeyinin Görüntüleri Yayınlandı Haberler 12 Ocak 2013