Yurtdışından Gelen Cihazlara 100 Tl Harç Ödemesi

'Teknoloji Haberleri' forumunda EyLüL tarafından 14 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Yurtdışından Gelen Cihazlara Mecburi 100 Tl Harç Ödemesi  Ticari mahiyette olmaksızın, yolcuların kendi kullanımları için yurt dışından getirdikleri alıcısı bulunan verici portatif telsiz telefon cihazları kullanım izni için 100 lira harç ödenmesi gerekiyor.

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna veya mobil iletişim sunan işletmecilerin (GSM şirketleri) abone kayıt merkezlerine yapılan başvuru üzerine kayıt altına alınarak kullanıma açılıyor ve elektronik kimlik bilgisi daha sonra kontrol ediliyor. Söz konusu cihazlara ilişkin harcın, elektronik kimlik bilgisinin kayıt altına alınması için anılan kuruma veya abone kayıt merkezlerine başvurulmadan önce vergi dairesine ödenmesi gerekecek. Yolcu beraberinde getirilen telefonlara ait kullanım izin harcı; vergi dairesince, alındı belgesinde telefona ait elektronik kimlik bilgisine (IMEI numarası) yer verilerek tahsil edilecek.

  Söz konusu cihazlara ilişkin elektronik kimlik bilgisinin kaydedilebilmesi için harcın ödenmiş olması gerekiyor. Bu nedenle, kayıt yapılmadan önce, harcın ödendiğine ilişkin vergi dairesi alındısının aslı aranır, alındıda yazan IMEI numarası ile kaydedilmesi istenen IMEI numarası karşılaştırıldıktan sonra kayıt işlemi yapılacak. Kayıt işlemine esas alınan alındının bir örneği başvuru dosyasında muhafaza edilecek.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Mayıs 2013
Yükleniyor...
- Yurtdışından Gelen Cihazlara Forum Tarih
Yurtdışından Gelen Elektronik Cihazlara Ek Vergi 2012 Kısa Bilgiler 14 Eylül 2012
Yurtdışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır Bunları biliyormusunuz 17 Mayıs 2016
Yurtdışından Gelen Telefonlara Yeni Kayıt Sistemi Haberler 6 Kasım 2012
Yurtdışından Gelen İphone 4s Nasıl Açılır Bunları biliyormusunuz 20 Eylül 2012