Yurtdışında Üniversite Eğitimi

'Bilgi Rehberi' forumunda eurolineturk tarafından 22 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

1. Merhaba Arkadaslar

Bilindigi gibi 01.01.2007 tarihi itibari ile Bulgaristan Avrupa Birligi tam uyesidir ve Bulgaristan Üniversitelerinde okumak icin herhangi bir sinav zorunlulugu bulunmamaktadirTürkiye'de girmek istediginiz bölümü kazamadiginiz diye uzulmenize bu yuzden gerek yok arkadaslar hedeflerinize buradan devam edebilirsiniz
    Bulgaristan Üniversiteleri Avrupa seviyesinde eğitim vermektedir Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS) ise öğrenimizin belirli döneminde Avrupa üniversitelerinde de öğrenim görmenize imkan verecektir ve okudugunuz derslerin ve girdiğiniz sınavlarin tamami tanınacaktir

Bulgaristan'da AB tarafından eğitime ayrılan yüksek miktarda fonlarin yardımı ile dünya standartlarina ulaşan lisans ve yüksek lisans eğitimi, yurtdısından gelen öğrenciler için cazibe merkezi haline geldi Avrupa standartlarında olan üniversite eğitimin daha da iyileştirilmesi için hükümet yetkilileri bütün olanakları ile çalışmaktadır İşte bizler de bu güzel gelişmeleri takip edip Turkiye de 1 700 000 öğrencinin öss sınavına giripte sadece az sayıda üniversiteye girebilen öğrenci arkadaslarimizi Bulgaristanda okumaya çagırıyoruz
    Türkiye deki gibi üniversite sınavının olmadığı bulgaristan da üniversiteye girmek çok daha kolayKazandiginiz bölümde değil istediginiz bölümde okuyunuz Bulgaristan'da ögrencilerin istedikleri bölümleri seçme imkanlari mevcutHerhangi bir sınav sartı(ÖSYM vb) aranmaksızın sadece lisedeli ilgili alan dersinizin notuyla istediginiz her bölümde okuyabilirsiniz

EurolineTurk Öğrenci Oluşumu olarak Bulgaristan’da Üniversite okumak isteyen arkadaslarima sadece kayıt esnasında değil de bütün öğrenim süresince yardımcı olma imkamına sahip olmakla yabancı bir ülkede çekeceğiniz sıkıntıları bizzat burada yaşamış olmanın verdiği tecrube ile başınıza gelecek sıkıntılardan sizi kurtararak ve gerekli tedbirlerin alımasında sizlere yardımcı olmak amacımız

Amacımız hiç bir şekilde polemik yaratmak değil sorunlara çözüm bulmak olması dileğiyleZaman zaman konu altında okulların fiyatları,okullardaki eğitim sistemi,hangi üniversitelerden örnek alındıgı ve bulgar makalelerinden eğitim hakkında Türkçe'ye çevrilmiş hallerini yayınlayacam

Saygılarımla
    EuroLineTurk
    YeniNesiLEğitim

2. Cevap: Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Sofya Teknik Universitesi Tanıtımı

1945 yılında Devlet Politeknik Okulu olarak kurulan üniversite, 1953 yılında Makine Elektroteknik Enstitüsü, 1965 yılında Yüksek Makine Elektroteknik Enstitüsü, 1995 yılında ise Sofya Teknik Üniversitesi olarak öğretim vermeye devam ediyor

Üniversite eğitim binalarının hemen yanında bulunan öğrenci yurtları 6000 öğrenci ve 1000 öğrenci ailesi barındırıyor Üniveritenin 18 fakultesinde çalışan öğretim görevlileri arasında, nukleer fiziği ve matematik alanlarında birçok ünlü isim yer alıyor

Bölümler
    Sofya Teknik Üniversitesinde aşağıdaki bölümler bulunmaktadır

* Bilgisayar sistemleri ve teknolojisi (Almanca)
    * Bilgisayar sistemleri ve teknolojisi (İngilizce) - YENİ
    * Makine Mühendisliği (İngilizce) - YENİ
    * Elektrik mühendisliği (Fransızca)
    * Endüstri mühendisliği (İngilizce)
    * Genel makine teknolojisi (Almanca)
    * Mekatronik (İngilizce) - YENİ
    * Tekstil Mühendisliği (İngilizce) - YENİ
    * Taşımacılık tekniği ve teknolojileri (İngilizce) - YENİ
    * Otomatizasyon, Bilgisayar ve İdare Tekniği (İngilizce) - YENİ
    * Elektrik enerjisi üretimi ve elektrik teknolojisi
    * Elektrik güç yönetimi ve elektrik donanımı
    * Haberleşme teknikleri ve teknolojisi
    * Havacılık araçları ve teknolojisi
    * Hidrolik ve pnematik teknoljisi
    * Isı transferi mühendisliği
    * Makine ve araç mühendisliği
    * Makine yapımı mühendisliği ve teknolojisi
    * Otomasyon, bilgi ve kontrol mühendisliği
    * Otomasyon, Danışmanlık ve Yönetim Mühendisliği
    * Tasarım mühendisliği
    * Termal ve nükleer enerji mühendisliği
    * Termik ve nükleer güç mühendisliği
    * Ulaşım araçları ve teknolojisi
    * Ulaşım teknolojisi ve yönetimi
    * Ulaşım ve ulaşım yönetimi
    * Uygulamalı matematik

Öğretim Ücreti
    Hazırlık sınıfı için 2 500; lisans programları için 3 000 Eurodur Öğrenim ücreti iki eşit taksitle sömestr başında ödenir Türk-Bulgar çifte vatandaşlığına sahip Türk öğrenciler öğrenim ücretinin yarısını öderler

Hazırlık Programı
    Yabancı dillerde eğitim veren programlar için bir yıl süreli ilgili dil, diğer programlarda bir yıl süreli Bulgarca hazırlık sınıfı mevcuttur İngilizce ya da Bulgarca yeterlilik sınavlarını geçen öğrenciler bu programlara kayıt yaptırmadan lisans eğitimlerine başlayabilirler

Yurt İmkanı
    Öğrenci yurtlarında konaklama ücreti aylık 35-75 Euro civarındadır, bu ücrete ısınma ücreti dahildir Telefon ve Internet imkanlarına sahip 2 ve 3 kişilik odalar bulunmaktadır

Yaşam Giderleri
    Aylık ortalama yaşam giderleri 100-150 Euro, bir dönemlik kitap ve araç gereç giderleri yaklaşık 50 Euro civarındadır

Başvuru İçin Gerekenler
    Sofya Teknik Üniversitesi'ne başvuracak öğrencilerin lisede en az 1 yıl matematik ve fizik derslerini görmüş olması ve bu derslerin yıl sonu not ortalamalarının en az 3 ve üzeri olması gerekmektedir

Kayıt için gerekli belgelere ulaşmak için buraya tıklayın

Universitenin Anlasmali Oldugu Okullar

Albania - Polytechnic University of Tirana

Argentina - UJN, Buenos Aires

Cyprus - University of Cyprus

Czech Republic - Czech Technical University in Prague
    Technical University of Brno

Federal Republic of Yugoslavia - Universitet u Beogradu

France - Universite des Sciences et Technologies de Lille
    Groupe ECOLE Superieure d’Ingenieurs en Electrotechnique et Electronique - Noisy-Le-Grand
    Institute National Des Sciences Appliqu?s - Rennes
    INSA - LATEA - Rennes
    National Polytechnical Institute of Grenoble(INPG)
    Ecole Superieure d’Ingenieurs en Electronique et Electrotechnique, Paris
    Higher School of Art and Crafts (ENSAM), Paris
    National Polytechnical Institute of Toulouse
    ECOLE Superieure d’Ingenieurs en Informatique - Marseille
    AUPELF - UREF, Monpelie

FYR of Macedonia - STS Kiril and Metodij University

Germany -Technische Universitat Dresden
    Technische Universitat Chemnitz -Zwickau
    Technische Universitat Ilmenau
    Technische Universitat Carolo - Wilhelmina Braunschweig
    Technische Universitat Karlsruhe
    Technische Hochschule Darmstadt
    Otto Von Guericke Universitat - Magdeburg
    Deutsche Akademische Austauschdienst (DAAD) - Bonn
    HDK Halle

Greece - National Technical University of Athens

Hungary - Technical University of Budapest
    University of Miskolc

Ireland - University College Dublin
    University of Limerick

Italy - Universite de Calabrie - Cosenza

Japan - Tokai University Educational System
    Tokai University

Poland - Warsaw University of Technology
    Technical University of Wroclaw
    Higher School of Engineering, Radom

Romania - Universite Polytechnique de Bucarest

Russia - Moscow Power Engineering Institute (Technical University)
    Moscow Technical University of Communications and Informatics
    Moscow Civil Engineering Institute
    National Electrical Engineering University - Sankt Peterburg

Serbia - Universitet u Beogradu

Syria - University of Damascus

Slovak Republic - Slovak University of Bratislava

Tunisia - ECOLE Nationale d’Ingenieurs de Monastir
    ECOLE Normale Superieure de l’Enseignement, Technique de Tunis

Turkey - Istambul Teknik Universitesi

Ukraine - The Polytechnics of Kiev

United Kingdom - Brunel University of West London
    Staffordshire Polytechnic
    University of Plymouth
    University of Nottingham
    University of Sunderland
    Brooks University - Oxford and Oxford Center for Graphic Applications

USA - Southern Illinois University at Carbond

Sorularinizi bekliyoruz arkadaslar

3. Cevap: Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Bulgaristan'ın en eski tıp öğretim müessesesi olan Sofya Tıp Üniversitesi dünya standartlarında eğitim veren, sağlık politikası gerçekleştiren Bulgar tıp ekolünü temsil eden, ulusal eğitim, bilim araştırmaları ve tedavi merkezidir.

Sofya Tıp Akademisi tıp, stomatoloji, eczacılık ve kamu sağlığı alanlarında bütün yüksek öğretim ve bilim dünya standart ve kriterlerine uyumlu çalışan tek okul ve örnek bir tedavi ve teçhiz müessesesi. Akademi bünyesinde çalışan Aleksandrovska, St. Ekaterina, Tsaritsa Yoanna, Mayçin Dom ve diğer üniversite hastaneleri en iyi tedavi merkezleri olarak Bulgar toplumunun şuuraltına yerleşmiş bulunuyor.

Sofya Tıp Akademisinde 1969 öğretim görevlisi ve bilim adamı çalışıyor, yaklaşık 8000 öğrenci öretim görüyor, bunların 800'ü yabancı.

Öğretim programlarının Avrupa Birliği kriterlerine uyumlu olmaları oldukça geniş karşılıklı öğrenci ve öğretim görevlisi değişimine imkan veriyor. Öğrenci değişim programları çerçevesinde Avrupa Amerika ve Asya ülkeleriyle yıllık 50 öğrenci başka ülkede tecrübe paylaşımı ve bilim araştırmaları yapıyor, bir okadar başka üniversitelerden gelen öğrenci de Sofya Tıp Akademisinde öğretim görebiliyor.

Bölümler
    Sofya Tıp Üniversitesi'nde aşağıdaki bölümler bulunmaktadır.

* Tıp Fakültesi (İngilizce) - YENİ
    * Diş Hekimliği
    * Eczacılık
    * Eczacılık (İngilizce) - YENİ
    1 Tıp Fakültesi Bulgarca 3500 5000 5000

2 Tıp Fakültesi İngilizce 4500 6000 6000

3 Diş Hekimliği Fakültesi Bulgarca 3500 6000 6000

4 Eczacılık Fakültesi 3500 5000 5000

5 Eczacılık Fakültesi İngilizce 4500 6000 5000

1. ÖSS şartı yok 2. Dilediğiniz bölümü seçme
    şansınız var 3. İngilizcesi yeterli seviyede olmayan adaylar için
    hazırlık eğitimi var 4. Not ortalaması şartı yok (not ortalamanız
    kaç olursa olsun, her not ortalamasına göre öğrenci kabul eden farklı
    üniversiteler bulunmaktadır.) 5. Türkiye'den ...alacağınız...
    ...diploma i...le Türkiye'de bile iş bulabilme imkanınız sınırlıyken, birinci
    Dünya ülkesi olarak adlandırılan ve ekonomik açıdan en gelişmiş
    ülkelerden alacağınız bir diploma(Avrupa Birliği Diploması) ile hem
    Türkiye'de hem de Dünyanın her yerinde kolaylıkla iş bulabilme şansınız
    var 6. Üstelik eğitim maliyetleri tahmin ettiğinizden de ekonomik.
    Türkiye'de ve özellikle şehir dışında özel bir üniversitede eğitim almanın
    Bulgaristan'daki bir çok üniversitede eğitim almaktan daha maliyetli
    olduğunu biliyormusunuz?

Sorularinizi Bekliyorum arkadaslar

EurolineTurk
    YeniNesiLEğitim&Dan.

4. Cevap: Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Sofya Mimarlik ve insaat Fakültesi
    1942 yılında Yüksek Teknik Okul'u olarak kurulan üniversite, 1945'te yılında Devlet Politeknik Okulu, 1953'te İnşaat Mühendislik Ensitüsü, 1963'de Yüksek İnşaat Mühendislik Ensitüsü, 1977'de Yüksek Mimarlık veİnşaat Ensitüsü, 1990'dan itibaren ise Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi ismi altıda eğitim veriyor.

Toplam öğrenci sayısı 3800 (bunlardan 486'sı açık öretim, 352 yabancı öğrenci ve 50'si doktora yapan öğrenciler)

Öğretim görevlisi 190. Sofya'nın merkezinde bulunan 7 binasında, 90 eğitim salonu, 36 laburatuvar, 3 spor salonu ve 2675 kişilik öğrenci yurduyla hizmetinizde olacak.

Açıldığından beri üniversitede 5 bin 500 mimar, 25 bin mühendis yüksek öğretimini bitirmiş bulunuyor.

AB programlarına katılım:

Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi'nin Sokrat, Leonardo Da Vinçi ve Beşinci Bilim Araştırmaları gibi AB programlarının yanısıra AESOP, CIB, EAAE, EAIE, ESDEP, IABSE, IATUL, ICOMOS, İFLA, ISSMGE uluslararası kuruluşların üyesi.

Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Atina, Bordo, Viena, Göteborg, Drezden, Karlsrue, Londra, Moskova, Nant, Olştin, Ren, Ruan, Tsyurih ve Şİtutgart üniversiteleriyle ikili dayanışma anlaşmaları çerçevesinde faaliyet gösteriyor.

Bölümler
    Sofya Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi'nde aşağıdaki bölümler bulunmaktadır.

* İnşaat Mühendisliği Fakültesi (İngilizce)
    * Mimarlık Fakültesi
    * Hidroteknik Fakültesi
    * Taşımacılık Mühendisliği Fakültesi

Öğretim Ücreti
    Öğretim ücreti her dönem başlangıcında olmak üzere iki defada ödenir. Türk-Bulgar çifte vatandaşlığına sahip Türk öğrenciler öğrenim ücretinin yarısını öderler.

No

Bölümler

Hazırlık

Lisans

Yükseklisans

Doktora

1

Tüm Bölümler(Bulgarca)

2500

3200

3200

3200

2

Tüm Bölümler(İngilizce)

3100

3800

3800

3800

Hazırlık Programı
    Öğretim Dili İngilizce veya Bulgarcadır. Yeterli derecede İngilizce veya Bulgarca bilmeyen öğrenciler için bir yıllık Bulgarca eğitim verilir. Hazırlık sınıfında öğrencilerin seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de verilmektedir. Hazırlık yılı sonunda sınav yapılmaktadır.

Yurt İmkanı
    Üniversitede aylık yatak ücreti yaklaşık 35-55 Euro olan yurt odaları mevcuttur.

Yaşam Giderleri
    Aylık ortalama yaşam giderleri 100-150 Euro, bir dönemlik kitap ve araç gereç giderleri yaklaşık 50 Euro civarındadır.

Kabul Şartları
    Her lise mezunu bu okula başvurabilir. Hiçbir sınav şartı aranmamaktadır. (ÖSS şartı yok) Üniversiteden kabul alabilmek için lisede en az 1 yıl matematik ve fizik dersi almış olmak ve bu derslerin yılsonu not ortalamasının (alınan tüm yılların) en az 3 ve üzerinde olması gerekir

Sorularinizi Bekliorum arkadaslar
    EuroLineTurk

5. Cevap: Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Konu günceldir arkadaşlar İstediğiniz bölüm hakkında veya aklınıza takılan sorularınızı sorabilirsiniz...