Yurtdışında 2 Yıllık Okullar-Community Colleges

'Bilgi Rehberi' forumunda Wish tarafından 22 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Community Colleges (2 Yıllık Okullar)
    Yurdışında 2 yıllık okullar

Bünyesinde bir çok akademik programı barındıran Community College'lar,lise sonrası iki yıllık egitim kurumları olarak biliniyor.Amerika ve kanada yuksek ogrenım sıstemının onemlı bır parcası olan bu okullar cogunlukla meslekı egıtıme dayalı.Ancak son yıllarda akademik kariyer secenegide sunmaya basladılar.Amerika ve Kanadalı ogrencıler arasında cok populer olan bu okullar son zamanlarda yabancı ogrencıler tarafından da kesfedıldı.Yaklasık 200bin yabancı ogrencı bu okullarda egıtım goruyor.Amerikalı ogrencılerın %40'ı da unıversite egıtımıne Communıty College'larda baslayıp daha sonra 4 yıllık üniversitelere geciş yapıyor.''Acaba benim istedigim bolum Community Colleg'larda var mıdır'' diye soruyorsanız bu konudaki akademik yelpazenin oldukca geniş oldugunu bilmelisiniz.İşletmeden mühendisliğe,güzel sanatlardan sosyal bilimlere,cevre bilimlerinden cografya'ya ,sanattan zooloji'ye kadar bir cok farklı alanda egitim almak mumkun.YÖK tarafından da tanınan bu okulların en büyük avantakı Amerika'daki 4 yıllık üniversitelerin yıllık fiyatları ile kıyaslandıgında yarı yarıya daha ucuz olması.Türkiye'de özel üniversitelerin ogrenım ucretlerı 6 bin ile 12000 usd arasında degişiyor.Yurt dısında ise bu rakamlar devlet unıversitelerinde ortalama 10 bin usd, ozel unıversitelerde 17000 usd dir fakat 2 yıllık üniversiteler olan Community College'larda bu fiyatlar 5000 usd civarında.

Irvine Valley College

San Diego ve Los Angeles arasında bulunan Irvine'deki okul, geleneksel sanatlardan pozitif bilim dallarına kadar cesıtlı derecelerde sertifika programları sunuyor.Tercih edebileceginiz bölümler ise İşletme,Güzel Sanatlar,Rehberlik ve Danışmanlık,Beden Egitimi,Muhendislik,Matematik,Fizik,Biyoloji,Psiko loji,Sosyoloji,Dil Bilimleri ve Kutuphanecilik.Okulun Yıllık ucreti 3192 usd.Yurt olmadıgı için konaklama sorunu aile yanında hallediliyor.

İletişim: Tel-(949)451-5226 www.ivc.edu

Highline Community College

Okul ,Microsoft ve Boeing gibi büyük sirketlere ev sahıplıgı yapan uluslararası ticaret merkezi olan Seattle'ın sehır merkezıne 15 dk. mesafede.Highline Community College, 10.000 den fazla ogrencıye davranıs bilimleri,biyoloji,kimya,dil bilimleri,ve Turizm otelcilik gibi bircok konuda egitim olanakları saglıyor.Ayrıca 80 hektarlık kampusude ilgi cekiyor.Okulun yıllık egitim ucreti 6861 usd.

iletişim için: Tel-(206)878-3710 www.highline.edu

Seneca College

Kanada'nın Toronto sehrinde bulunan okulda uygulamalı sanatlar ve saglık bilimleri fakultesi,uygulamalı bilimler ve muhendıslık fakulteleri ve işletme fakultesi bulunuyor.Yıllık ucreti 7390 usd

iletişim için: Tel-(416-491-5050) www.senecac.on.ca

Manaspina Universitesi

Kanada'da bulunan okulun sosyal bilimlerden doga bilimlerine kadar her alanda egıtım veren bolumlerı bulunuyo.Yıllık ucreti 6800 usd

iletişim için: Tel-(250-753-3245) www.mala.ca

2. Cevap: Yurtdışında 2 Yıllık Okullar-Community Colleges

Okullar hakkinda baya bilgimiz artti, Emegine saglik tesekürler Wish abla.