Yumurtlama Ovulasyon Belirtileri

'Sağlık bilgisi' forumunda Yasemin tarafından 29 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

 1. Bu sayfadaki yazımızda yumurtlamanın belirtileri işaretleri, yumurtlama döneminde hissedilen şikayet ve belirtiler hakkında bilmeniz gereken bilgileri bulabilirsiniz.Öncelikle Ovulasyon nedir kısaca tanımı yapalım:Normal koşullarda, her ay yumurtalıklardaki olgunlaşmamış yumurtalardan bir tanesi gelişip büyüyerek çatlar ve yumurtlama olmasına Ovulasyon denir.

  Ovulasyon öncesi ve sonrası oluşan belirtiler aşağıdaki gibidir:

  Vajinal akıntıda artış olması, akıntının sıvılaşması. Kadınlar bunu ıslaklığım arttı şeklinde ifade ederler genellikle. Bu belirti ovulasyon olmadan bir kaç gün önce başlar.Vücut ısısında artış. Hastalar bu hafif artışı genellikle hissetmezler ama derece ile ölçümde rahatlıkla farkedilir. Genellikle yarım derece civarında bir artış olur.

  Kasık ağrısı: Tek taraflı (sadece sağda veya solda) kasık ağrısı genellikle yumurtlamanın olduğu gün hissedilir. Ağrı bazen iki taraflı da olabilir. Ağrının sebebi yumurtlama sırasında folikül içerisinde bulunan sıvının pelvise (rahim etrafına) sızmasıdır. Bu sıvı bir kaç günde kaybolur kendiliğinden. Ağrı genellikle bir günde biter. Bazen büyüyen yumurtaya bağlı ağrı yumurtlama olmadan 4-5 gün önce başlar, yumurtlamanın olduğu gün artar ve sonra birden kaybolur. Ayrıca Göğüslerde hassasiyet, dolgunluk, gerginlik hissedilir.
  Daha belirgin belirtiler şöyledir Karında şişkinlik hissi,Karında sancı ve kramplar,Cinsel istekte artma: Genellikle ovulasyon olmadan birkaç gün önce başlar.


  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/yumurtlama-ve-ovulasyon-75993.jpg]yumurtlama-ve-ovulasyon-75993[/IMGALT]
   
Yükleniyor...
- Yumurtlama Ovulasyon Belirtileri Forum Tarih
Yumurtlama günü hesaplama Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016
Adet düzensizliği olanlarda yumurtlama hesaplama Bebek Bakımı 2 Haziran 2014
Adet bittikten kaç gün sonra yumurtlama olur Kadınca 11 Mart 2014
Adetin bittiği gün yumurtlama olur mu? Kadınca 10 Mart 2014