Yüksek Teknoloji Enstitüsü İzmir

'Bilgi Rehberi' forumunda DiScOvErEr tarafından 19 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Yüksek Teknoloji Enstitüsü İzmir

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, özellikle teknoloji alanlarında ileri düzeyde araştırma, eğitim, öğretim, üretim, yayın ve danışmanlık yapmak üzere 1992 yılında kurulan iki yüksek teknoloji enstitüsünden birisi. Kuruluş amacı gereği ağırlıklı olarak lisansüstü eğitim öğretim yapan enstitü 1994 yılında lisansüstü eğitime 1998 yılında lisans programlarına da öğrenci almaya başlamıştır. Lisansüstü ve lisans tüm programlarda eğitim dili İngilizce olan enstitüde İngilizce Hazırlık Okulu, İngilizce düzeyi yetersiz olan öğrencilere bir yıl süreyle İngilizce eğitim vermektedir. Üniversitede fakülteler dar kapsamlı çok sayıda bölüm yerine az sayıda anahtar bölümlerden oluşuyor. Lisans eğitim programlarında bölümler arası yandal, çiftdal ders programları ile bir öğrencinin birden fazla lisans programından ders alma imkanı bulunmaktadır.

Tarihçe

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü İzmir'in üçüncü yüksek öğretim kurumu olarak 1992 yılında kurulmuştur. Asıl etkinlik alanı bilim ve teknolojide ileri düzeyde araştırma, eğitim, öğretim, üretim, yayın ve danışmanlık yapmaktır. Enstitüde, 2002-2003 öğretim yılı itibariyle 95 öğretim üyesi ve 405 öğretim elemanı görev yapmakta, toplam 913 lisans ve 506 yüksek lisans-doktora öğrencisi eğitim görmektedir. Bu öğrencilerin 282'si İngilizce Hazırlık Okulu'na devam etmektedir. ABD'de ve Avrupa ülkelerinde "Teknoloji Enstitüsü" kavramı, araştırma-yoğun, teknik ağırlıklı yüksek öğrenim kurumlarını temsil eder. ABD'de teknik dallarda en önde gelen yüksek öğrenim kurumları olan MIT, Georgia Tech, CalTech de birer Teknoloji Enstitüsüdür. Dünyadaki diğer örnekleri gibi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde de disiplinlerarası yaklaşıma özel önem verilmektedir.İYTE, yeniliğe açık ve tamamı ülkemiz ve dünyadaki ileri eğitim ve araştırma kurumlarında deneyim kazanmış eğitim-öğretim kadrosu, Enstitü adına ABD'de doktora öğrenimini tamamlayarak dönmekte olan 100'ü aşkın öğretim üyesi ile daha da güçlenecektir. İYTE, yeni kurulmuş olmasına rağmen çok sayıda süreli yayın ve güncel kitaplar içeren bir kütüphaneye sahiptir. Bilgisayar sistemi ve İnternet ile diğer üniversiteler ve dış ülkeler ile kurulmuş bir iletişim ağı mevcuttur. Tüm eğitim alanlarında bilgisayar destekli bir eğitim-öğretim programı uygulanmaktadır.İYTE, kurulduğu günden 1999'a kadar İzmir şehir merkezinde hizmet vermiştir. 1999'da hazırlık okulu dışındaki tüm birimler, Urla-Gülbahçe'deki kampusa taşınmıştır ve faaliyetini burada sürdürmektedir.

Yurt ve Barınma

YURTKUR tarafından tek ve çift kişilik odalardan oluşan 500 kişilik modern yurt inşaatı devam etmekte olup önümüzdeki yıl içinde hizmete alınması hedeflenmektedir. Ayrıca kampus çevresinde küçük özel yurtlar ve barınma olanakları bulunmaktadır

Kütüphane

İYTE Üniversitesi Kütüphane Koleksiyonu, Enstitünün eğitim branşları olan Mühendislik, Fen ve Mimarlık konularındaki yayınların ağırlık taşıdığı materyallerden oluşmaktadır. Şu an Urla kampusta iki farklı mekanda hizmetlerini yürüten Enstitü Kütüphanesi, Merkez Kütüphane binasının inşaatının tamamlanmasıyla birlikte tek çatı altında toplanacaktır. Mimarlık Fakültesi bölümlerine yönelik olan koleksiyon Mimarlık Fakültesi binası içinde yer alan kütüphanede, Fen Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi bölümlerine yönelik olan koleksiyon ise Daire Başkanlıkları binası içinde yer alan Merkez kütüphanede okuyucu hizmetine sunulmuştur. Kütüphane çalışma saatleri hafta içi 8.30 - 17.30 arasındadır.

Teknoloji

İYTE teknolojiyi, hizmetlerin etkinliğinin artırılmasında önemli bir araç olarak görmektedir. Tüm öğrencilerin yararlanmasına açık ve sürekli güncellenen bilgisayar içeren ve sürekli güncelenen laboratuarları öğrencilerin hizmetindedir. Ders sunumlarımızda datashow, tepegöz, bilgisayar simulasyonları gibi görsel malzemeden azami şekilde yararlanılmaya çalışılmaktadır. Kütüphanede görsel bilgi kaynaklarına yönelik bir multimedia laboratuvarının oluşturulması çalışmalarına devam edilmektedir.

Beslenme

2000 kişilik modern kafeteryası uluslararası bir yemek hizmetleri firması tarafından işletilmekte olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde öğrenciler ayrıca kampüs çevresindeki lokanta ve kafeteryalardan da yaralanma olanağına sahiptirler. Kampüsün içindeki kantinler de küçük çaplı beslenme gereksinimleri için kullanılmaktadır.

Sağlık

Enstitüde sağlık hizmetleri Mediko Sosyal tarafından karşılanmaktadır. 1999 yılında enstitünün Urla'ya taşınmasının ardından Alsancak'ta kalan öğrenci ve personele de hizmet vermek için sağlık hizmetleri ikiye bölünmüştür. Halen sağlık hizmetleri Urla'da 3 doktor, 2 diş hekimi, 2 hemşire ve 1 laborantla; Alsancak'ta ise 1 doktor ile yürütülmektedir. Sağlık Merkezi 1 acil diş polikliniği, 1 diş hastalıkları polikliniği, 1 genel poliklinik, 1 kadın hastalıkları ve doğum polikliniği ve modern cihazlarla donatılmış bir adet laboratuvarla tüm öğrencilere ve personele hizmet sunmaktadır.

Kampus Hayatı

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün Urla'daki kampüsünde her fakültede birer basketbol sahası ile masa tenisi masaları bulunmaktadır. Kampüste kapalı spor salonu inşaatı devam etmekte ayrıca su sporları ile ilgili deniz kıyısında bir aktivite merkezi oluşturulması planlanmaktadır.

Ulaşım

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün Alsancak'taki yerleşkesi şehir merkezinde bulunduğundan ulaşım çok kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. Urla kampüsüne ise Üçkuyular'dan düzenli dolmuş seferleri bulunmakta, Alsancak, Konak, Hatay, Buca, Üçyol, Bornova, Çiğli ve Karşıyaka'dan ise özel bir firma ücret karşılığı servis hizmeti sunmaktadır.

Burslar

Kredi ve Yurtlar Kurumunca sağlanan burs ve kredilere ek olarak, Türk Eğitim Vakfı ve diğer çeşitli vakıf, resmi ve özel kuruluşlarca öğrencilere burs sağlanmaktadır.

Kulüpler
    Arkeoloji Topluluğu

Atletizm Topluluğu
    Balıkçılık Topluluğu
    Basketbol Topluluğu
    Bilgisayar Topluluğu
    Bilim-kurgu Topluluğu
    Briç Topluluğu
    Dans Topluluğu
    Doğa dağcılık Topluluğu
    Halk Dansları Topluluğu
    Felsefe Topluluğu
    Fizik Topluluğu
    Fotoğrafçılık Topluluğu
    Folklor Topluluğu
    Futbol Topluluğu
    Gezi Topluluğu
    Gıda Topluluğu
    Girişim Topluluğu
    İYTE Tanıtım Topluluğu
    Klasik Gitar Topluluğu
    Kriminoloji Topluluğu
    Latin Dansları Topluluğu
    Masa Tenisi Topluluğu
    Matematik Topluluğu
    Motosiklet-Bisiklet Topluluğu
    Proje-Yönetim Topluluğu
    Psikoloji Topluluğu
    Radyo-Yayın Topluluğu
    Resim-Desen-Grafik Topluluğu
    Satranç Topluluğu
    Seramik-Heykel Topluluğu
    Sinema-TV Topluluğu
    Step-Aerobik Topluluğu
    Su Aktiviteleri Topluluğu
    Şiir-Edebiyat Topluluğu
    Tiyatro+FRP Topluluğu
    Uluslararası Arkadaşlık Topluluğu
    Voleybol Topluluğu

Fakülteler ve Bölümler

Fen Fakültesi
    Fizik (Ingilizce) (SAY)
    Kimya (Ingilizce) (SAY)
    Moleküler Biyoloji ve Genetik (Ingilizce) (SAY)

Mimarlik Fakültesi
    Mimarlik (Ingilizce) (SAY)
    Şehir ve Bölge Planlama (Ingilizce) (SAY)

Mühendislik Fakültesi
    Bilgisayar Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
    Kimya Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
    Makine Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
    Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)